Vulcan 36C-2B24CBP Endurance Liquid Propane 2 Burner 36" Range with 24" Charbroiler and Convection Oven Base - 159,000 BTU
Item number 90136c2b2cblMFR number 36C-2B24CBP
Works With
- Apply, opens link in this tab
(40,362 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
- 24" wide charbroiler with supercharger dividers
- Extra-deep pull out crumb trays with welded corners; 4" wide grease trough
- 6" stainless steel adjustable legs
- Liquid propane; 159,000 BTU
- 30,000 BTU
- Charbroiler BTU
- 64,000 BTU
- Power Type
- Liquid Propane
- Top Configuration
- Open Burners with Charbroiler Top
- Total BTU
Vulcan 36C-2B24CBP Details
Add an invaluable piece of cooking equipment to your busy commercial kitchen with this Vulcan 36C-2B24CBP Endurance 2 burner 36" liquid propane range with 24" charbroiler and convection oven base! A great way to produce consistently high-quality food while getting the most out of your operation's valuable floor space, this single versatile machine is equipped to handle a variety of tasks. Since this unit features 2 open top burners with one convection oven as the base, you can fry and simmer on top while eliminating wasted space by using the oven below for your baking and warming needs.
Each of the 2 burners deliver 30,000 BTU of heating power, and thanks to the lift-off heads, cleaning and maintenance is a simple process. Plus, the 12" x 14 1/2" rear and 12" x 12 1/2" front lift-off cast iron grates allow easy access to the burners while supporting your largest stock pots and frying pans. For quick ignition, a shrouded flash tube pilot system for every two burners is standard. And, extra deep crumb trays further expedites the cleaning process, as they can be removed and emptied when they get full.
On the right side of the unit, a 24" wide charbroiler makes quick work of your most popular meats, fish, and vegetables. Four 16,000 BTU burners feature supercharger dividers that equally distribute the surface heat to eliminate cold spots and inconsistent results.
A fully welded frame combines with stainless steel front, sides, and backriser to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A liquid propane connection and 115V electrical connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Width: 36"
Depth (including convection oven motor): 41"
Height: 58"
Interior Dimensions:
Width: 26 3/8"
Depth: 24"