Vulcan 36S-2B24GP Endurance Liquid Propane 2 Burner 36" Range with 24" Manual Griddle and Standard Oven Base - 135,000 BTU
Item number  90136s2b24glMFR number  36S-2B24GP
Accessories & Options
  • 24" wide, 3/4" thick griddle with manual controls
  • Extra-deep pull out crumb tray with welded corners; 4" wide grease trough
  • 6" stainless steel adjustable legs
  • Liquid propane; 135,000 BTU
UPC Code:400012179044
Works With
Vulcan 36S-2B24GP Specs
Shipping Weight
570 lb.
58 Inches
Griddle Width
24 Inches
3/4 Inches
Griddle BTU
40,000 BTU
Power Type
Liquid Propane
Top Configuration
Open Burners with Right Griddle
Total BTU
Vulcan 36S-2B24GP Details
Add an invaluable piece of cooking equipment to your busy commercial kitchen with this Vulcan 36S-2B24GP Endurance 2 burner 36" liquid propane range with 24" manual griddle and standard oven base! A great way to produce consistently high-quality food while getting the most out of your operation's valuable floor space, this single versatile machine is equipped to handle a variety of tasks. Since this unit features 2 open top burners with one standard oven as the base, you can fry and simmer on top while eliminating wasted space by using the oven below for your baking and warming needs. The 3/4" thick, 24" wide griddle offers plenty of cooking space for pancakes, bacon, burgers, or cheesesteaks, and even features a 4" grease trough for easy cleanup. And, for the chef who enjoys cooking by feel, the manual controls allow you to set the temperature of the griddle top to suit the cooking requirements of different foods.
Each of the 2 burners delivers 30,000 BTU of heating power, and thanks to the lift-off heads, cleaning and maintenance is a simple process. Plus, the 12" x 14 1/2" rear and 12" x 12 1/2" front lift-off cast iron grates allow easy access to the burners while supporting your largest stock pots and frying pans. For quick ignition, a shrouded flash tube pilot system for every two burners is standard. And, an extra deep crumb tray further expedites the cleaning process, as it can be removed and emptied when it gets full.
A fully welded frame combines with stainless steel front, sides, backriser, and lift-off high shelf to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A liquid propane connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Left to Right: 36"
Front to Back: 34"
Height: 58"
Interior Dimensions:
Left to Right: 26 3/8"
Front to Back: 27"
Height: 14"