T&S PG-8WSAN-10 Wall Mount Pet Grooming Faucet with 8" Centers, 10" Add On Nozzle, Aluminum Spray Valve, and 9' Coiled Hose
Item number  510pg8wsan10MFR number  PG-8WSAN-10
or enter your email to be instantly sent the price!
Get Price by Email
Start a Live Chat with a Customer Service rep to receive the price!
Mon-Thu 8AM-8PM EST · Fri 8AM-6PM EST · Sat 9AM-4PM EST
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • 8" centers
  • 10" add on nozzle
  • Aluminum spray valve
  • 9' coiled hose
UPC Code:400011267544
Works With
T&S Brass and Bronze Works PG-8WSAN-10 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
10.5 lb.
Hose Length
108 Inches
Faucet Width
12 5/8 Inches
Faucet Height
11 3/8 Inches
Add-On Faucet
10 Inches
Add-on Flow Rate
9.73 GPM
Add-On Type
Swing
Cartridge Type
Compression
Faucet Centers
8 Inches
Features
Made in America
Finish
Chrome
Handle Type
Lever
Material
Brass
Mounting Style
Wall Mounted
Mounting Type
Adjustable
Pre Rinse Unit Type
No Riser
Pressure Rating
20 - 125 PSI
Spray Valve Flow Rate
4.12 GPM
Temperature Rating
40 - 140 Degrees F
Water Inlet Size
1/2 Inches
T&S Brass and Bronze Works PG-8WSAN-10 Details
Install a convenient and useful water fixture in your business with the T&S PG-8WSAN-10 wall mount pet grooming faucet! This faucet features 8" centers with 1/2" NPT female connections for fast and easy installation, and the 10" add on nozzle provides extra utility and versatility. The aluminum spray valve has a lightweight design combined with excellent water flow, and its 9' coiled hose gives you top notch maneuverability.
Overall Dimensions:
Faucet Height: 11 3/8"
Faucet Width: 12 5/8"
Add-On Faucet: 10"