National Public Seating 386RT32C Blue Carpet Tapered Portable Riser - 18" x 78" x 32"
Item number  386rt32c04MFR number  RT32C04
Contact us or for pricing
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Usually Ships in 7 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Stylish blue carpeting
  • Ideal height for back of riser setup
UPC Code:400011004910
Works With
National Public Seating RT32C04 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
61 lb.
Length
78 Inches
Width
18 Inches
Height
32 Inches
Color
Blue
Features
Made in America
Material
Carpeted
Number of Tiers
1 Tier
Style
Tapered
Type
Stage Risers
Weight Capacity
1,950 lb.
National Public Seating RT32C04 Details
Stand a choir or stage a photo with the National Public Seating 386RT32C blue carpet tapered portable riser! This portable riser is 32" tall, making it the perfect height for the back of your riser setup onstage. Its blue carpeting provides an attractive standing area for a professional appearance during a performance, and it sits flush with other risers of the same height for smooth consistency.
Overall Dimensions:
Width: 18"
Length: 78"
Height: 32"
Attention CA Residents:
  • MAS Green Product
    MAS Green Product
  • Made in America
    This item was made in the United States of America.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Customer Reviews
5.0
Rated 5 out of 5 stars
1 Customer Reviews
Frequently Mentioned
  • attractive
  • black
  • carpet
  • covered
  • easy
  • everything
  • great
  • match
  • portable
  • required
Showing 1 of 1 review
Review by
Eric K.
Posted on 01/28/2013
Rated 5 out of 5 stars
Color:
Black
Size:
18" x 66" x 16"