Eagle Group T30144STEB 30" x 144" Open Base Stainless Steel Commercial Work Table
Item number  575t3014stebMFR number  T30144STEB
  • 1" adjustable stainless steel feet provide stability
UPC Code:400011284312
Works With
Eagle Group T30144STEB Specs
Shipping Weight
161 lb.
Length
144 Inches
Capacity
1,500 lb.
Number of Legs
8 Legs
Heavy Duty
Eagle Group T30144STEB Details
This Eagle Group T30144STEB 30" x 144" work table boasts a durable 14 gauge, type 304 stainless steel top that's great for use in both dry and damp conditions as a prep and processing area, or for storing equipment! For added convenience the top is sound-deadened to reduce noise in your work area, while its patented uni-lok recessed gusset design reduces lateral movement for superior stability during use. (8) heavy gauge stainless steel 1 5/8" legs with stainless steel bullet feet provide support for the whole table. Plus, its open base design makes it easy to roll large ingredient bins underneath.
Overall Dimensions:
Length: 144"
Width: 30"