Eagle Group T24144STEB 24" x 144" Open Base Stainless Steel Commercial Work Table
Item number  575t2414stebMFR number  T24144STEB
Accessories & Options
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 16 gauge type 304 polished stainless steel top ensures longevity
  • Heavy gauge 1 5/8" diameter stainless steel legs for durability
  • 1" adjustable stainless steel feet provide stability
  • Patented uni-lok gusset system reduces lateral movement
  • Welded-on hat channels reinforce the worktop
  • 1 1/2" diameter 180 degree rolled edge on front ensures safety and easy cleaning
  • Turned down edges provide for flush installations when required
UPC Code:400011284152
Works With
Eagle Group T24144STEB Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
140 lb.
Length
144 Inches
Width
24 Inches
Height
35 1/8 Inches
Backsplash
Without Backsplash
Capacity
1,200 lb.
Configuration
Straight
Features
Made in America NSF Certified
Gauge
14 Gauge
Leg Construction
Stainless Steel
Number of Legs
8 Legs
Stainless Steel Type
Type 304
Table Style
Open Base
Tabletop Material
Stainless Steel
Usage
Heavy Duty
Eagle Group T24144STEB Details
This Eagle Group T24144STEB 24" x 144" work table boasts a durable 14 gauge, type 304 stainless steel top that's great for use in both dry and damp conditions as a prep and processing area, or for storing equipment! For added convenience the top is sound-deadened to reduce noise in your work area, while its patented uni-lok recessed gusset design reduces lateral movement for superior stability during use. (8) heavy gauge stainless steel 1 5/8" legs with stainless steel bullet feet provide support for the whole table. Plus, its open base design makes it easy to roll large ingredient bins underneath.
Overall Dimensions:
Length: 144"
Width: 24"