Eagle Group T30120STEB 30" x 120" Open Base Stainless Steel Commercial Work Table
Item number  575t3012stebMFR number  T30120STEB
  • 1" adjustable stainless steel feet provide stability
UPC Code:400011284282
Works With
View All Items
Eagle Group T30120STEB Specs
Shipping Weight
137 lb.
Length
120 Inches
Capacity
1,250 lb.
Number of Legs
6 Legs
Heavy Duty
Eagle Group T30120STEB Details
This Eagle Group T30120STEB 30" x 108" work table boasts a durable 14 gauge, type 304 stainless steel top that's great for use in both dry and damp conditions as a prep and processing area, or for storing equipment! For added convenience the top is sound-deadened to reduce noise in your work area, while its patented uni-lok recessed gusset design reduces lateral movement for superior stability during use. (6) heavy gauge stainless steel 1 5/8" legs with stainless steel bullet feet provide support for the whole table. Plus, its open base design makes it easy to roll large ingredient bins underneath.
Overall Dimensions:
Length: 120"
Width: 30"