Crown Verity RCB-60RDP Liquid Propane 60" Pro Series Outdoor Rental Grill with Roll Dome Package
Item number  255rcb60rdplMFR number  CV-RCB-60RDP
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Perfect for rental applications and large catered events
  • Accommodates (2) 20 lb. propane tanks (sold separately)
  • Roll dome package includes (2) 30" roll domes and (2) 30" bun racks
  • All stainless steel construction
  • Water pans with drain ports ease cleaning and help eliminate grease fires
  • 129,000 BTU; 8 burners
  • (2) 14" wheels and 2 locking casters for easy mobility
  • Lifetime warranty on grill body and cooking grates; 10 year warranty on burners
UPC Code:400012027147
Works With
View All Items
Crown Verity CV-RCB-60RDP Specs
Shipping Weight
402 lb.
Width
69 Inches
Height
52 Inches
Cooking Surface Width
58 Inches
Features
Bun Rack Dome Cover Roll Dome Lid
Lid
With Lid
Number of Burners
8 Burners
Total BTU
129,000 BTU
Grills With Casters
Crown Verity CV-RCB-60RDP Details
This Crown Verity RCB-60RDP 60" Pro series outdoor rental grill comes packed with everything you need to begin effectively grilling ribs, burgers, hot dogs, and chicken! Designed with frequent transportation in mind, this grill features handles on each end and double crash bars along the front to protect the controls from damage, making this unit an excellent choice for rental applications! It accommodates (2) 20 lb. propane tanks (sold separately) that power the (2) 4500 BTU lighter tubes and (8) 15,000 BTU stainless steel burners, heating the grill to cooking temperature within 5 minutes so operators can make quick work of any buffet line at large catered events and parties. 2 roll dome covers are included with a built-in thermometer for more precise temperature management and, if cooking with the dome closed, can boost your cooking production by up to 40%! The included bun racks promote even greater efficiency by providing you with a convenient place to toast buns or keep food warm during service, while the undershelf offers plenty of space to store go-to supplies.
This heavy-duty outdoor rental grill features an all stainless steel construction, with most components made of type 304 for exceptional durability and ease of cleaning. Water pans with drain ports not only help make cleaning a breeze, but also reduce grease fire hazards for added safety. Thanks to the (2) 14" rear wheels and 2 locking casters, this grill is incredibly simple to maneuver over any terrain so you can set up your food stations in a variety of settings. As an added bonus, it ships assembled and ready to use so you can start grilling right away!
Overall Dimensions:
Width: 69"
Depth: 28"
Cooking Height: 36"
Height (with Dome): 52"
Cooking Surface Dimensions:
Width: 58"
Depth: 21"