Crown Verity RCB-48RDP-SI-LP 48" Pro Series Outdoor Rental Grill with Single Gas Connection and Roll Dome Package
Item number  255rcb48rdsiMFR number  CV-RCB-48RDP-SI50/100
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Perfect for rental applications and large catered events
  • Comes with a single gas connection, gas hose sold separately
  • Roll dome package includes a 48" roll dome and bun rack
  • All stainless steel construction
  • Water pans with drain ports ease cleaning and help eliminate grease fires
  • 99,000 BTU; 7 burners and 2 lighter tubes
  • (2) 14" wheels and 2 locking casters for easy mobility
  • Lifetime warranty on grill body and cooking grates; 10 year warranty on burners
UPC Code:400012069758
Works With
View All Items
Crown Verity CV-RCB-48RDP-SI50/100 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
275 lb.
Width
56 Inches
Depth
28 Inches
Height
52 Inches
Cooking Surface Width
46 Inches
Cooking Surface Depth
21 Inches
Cooking Surface Height
36 Inches
Assembly Options
Fully Assembled
Features
Bun Rack Dome Cover Roll Dome Lid
Gas Connection Size
1/2 Inches
Grill / Griddle Usage
High Production
Installation Type
Freestanding
Lid
With Lid
Material
Stainless Steel
Number of Burners
7 Burners
Power Type
Liquid Propane
Preheat Time
5 Minutes
Total BTU
99,000 BTU
Type
Grills
Usage
Grills With Casters
Crown Verity CV-RCB-48RDP-SI50/100 Details
This Crown Verity RCB-48RDP-SI-LP 48" Pro series outdoor rental grill comes packed with everything you need to begin effectively grilling ribs, burgers, hot dogs, and chicken! Designed with frequent transportation in mind, this grill features handles on each end and double crash bars along the front to protect the controls from damage, making this unit an excellent choice for rental applications. It comes with a single gas connection (gas hose sold separately) that allows operators who already have a centralized propane tank to make good use of it without being forced to set up the grilling station directly nearby.
This heavy-duty outdoor rental grill features an all stainless steel construction, with most components made of type 304 for exceptional durability and ease of cleaning. Water pans with drain ports not only help make cleaning a breeze, but also reduce grease fire hazards for added safety. Thanks to the (2) 14" rear wheels and 2 locking casters, this grill is incredibly simple to maneuver over any terrain so you can set up your food stations in a variety of settings. As an added bonus, it ships assembled and ready to use so you can start grilling right away!
Overall Dimensions:
Width: 56"
Depth: 28"
Cooking Height: 36"
Height (with Dome): 52"
Cooking Surface Dimensions:
Width: 46"
Depth: 21"