Crown Verity RCB-48WGP-SI-LP 48" Pro Series Outdoor Rental Grill with Single Gas Inlet and Wind Guard Package
Item number  255rcb48wgpsMFR number  CV-RCB-48WGP-SI50/100
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Perfect for rental applications and large catered events
  • Comes with a single gas connection, gas hose sold separately
  • Wind guard package includes (1) 48" wind guard
  • All stainless steel construction
  • Water pans with drain ports ease cleaning and help eliminate grease fires
  • 99,000 BTU; 7 burners and 2 lighter tubes
  • (2) 14" wheels and 2 locking casters for easy mobility
  • Lifetime warranty on grill body and cooking grates; 10 year warranty on burners
UPC Code:400012071669
Works With
View All Items
Crown Verity CV-RCB-48WGP-SI50/100 Specs
Shipping Weight
253 lb.
Width
56 Inches
Height
46 Inches
Cooking Surface Width
46 Inches
Features
Wind Guard
Gas Connection Size
1/2 Inches
Lid
Without Lid
Number of Burners
7 Burners
Total BTU
99,000 BTU
Grills With Casters
Crown Verity CV-RCB-48WGP-SI50/100 Details
This Crown Verity RCB-48WGP-SI-LP 48" Pro series outdoor rental grill comes packed with everything you need to begin effectively grilling ribs, burgers, hot dogs, and chicken! Designed with frequent transportation in mind, this grill features handles on each end and double crash bars along the front to protect the controls from damage, making this unit an excellent choice for rental applications! It has a single propane gas inlet (gas hose sold separately) that powers the (2) 4500 BTU lighter tubes and sevenstainless steel burners, heating the grill to cooking temperature within 5 minutes so operators can make quick work of any buffet line at large catered events and parties. A 48" wind guard is included to help reduce heat loss and ensure even cooking, while the undershelf offers plenty of space to store go-to supplies.
This heavy-duty outdoor rental grill features an all stainless steel construction, with most components made of type 304 for exceptional durability and ease of cleaning. Water pans with drain ports not only help make cleaning a breeze, but also reduce grease fire hazards for added safety. Thanks to the (2) 14" rear wheels and 2 locking casters, this grill is incredibly simple to maneuver over any terrain so you can set up your food stations in a variety of settings. As an added bonus, it ships assembled and ready to use so you can start grilling right away!
Overall Dimensions:
Width: 56"
Depth: 28"
Cooking Height: 36"
Height (with Wind Guard): 46"
Cooking Surface Dimensions:
Width: 46"
Depth: 21"