Crown Verity CV-RCB-72RWP-SI50/101 Liquid Propane 72" Pro Series Outdoor Rental Grill with Single Gas Connection, 50-100 lb. Tank Capacity, and RWP Roll Dome / Wind Guard Package
Item number  255rcb72pkg2MFR number  CV-RCB-72RWP-SI50/100
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
  • 10 burners that total 159,000 BTUH; single inlet is compatible with 50-100 lb. propane tanks
  • Roll dome package includes (1) 36" roll dome and (1) 36" bun rack
  • Includes (1) 36" wind guard for optimal outdoor performance
UPC Code:400013809964
Works With
Crown Verity CV-RCB-72RWP-SI50/100 Specs
Shipping Weight
415 lb.
Features
Dome Cover Roll Dome Lid Wind Guard
Grills With Casters
Crown Verity CV-RCB-72RWP-SI50/100 Details
Cook high-quality grilled food at your next event with the Crown Verity CV-RCB-72RWP-SI50/101 liquid propane 72" Pro Series outdoor rental grill! Designed with frequent transportation in mind, this grill features handles on each end and double crash bars along the front to protect the controls from damage, making this unit an excellent choice for rental applications! This grill utilizes a single-gas inlet that has been adapted for 50-100 lb. propane tanks to give you hours of reliable performance. It boasts ten burners placed every 5 3/4" to ensure the most even heat pattern possible, and it produces up to 159,000 BTUH. It heats to cooking temperature within five minutes, which means that you can complete your food prep and get right to work with little wasted time.
The RWP roll dome / wind guard package includes (1) 36" roll dome, (1) 36" bun rack, and (1) 36" wind guard. The wind guard helps reduce heat loss and ensure even cooking while the dome, when closed, can increase production rates by as much as 40%. The bun / warming rack allows you to toast up plenty of crisp hot dog buns or simply keep food warm. However you choose to use it, this convenient grill set provides optimum versatility to churn out a wide variety of menu items.
With a 70" x 21" cooking surface, you'll find the ideal balance of convenient size and efficient production. The body, legs, cooking grates, burners, under shelf, radiants, water pans, fasteners, and pilot tubes are all constructed with 304 series stainless steel for long-term durability and improved sanitation. Water pans with drain ports not only help make cleaning a breeze, but also reduce grease fire hazards for added safety. With two 14" wheels and two lockable casters, you'll be able to position this grill in the optimal spot.
Overall Dimensions:
Width: 81"
Depth: 28"
Cooking Height: 36"
Height (with Roll Dome): 52"
Height (with Wind Guard): 46"
Cooking Surface Dimensions:
Width: 70"
Depth: 21"