Crown Verity CV-RCB-72RWP-SI-BULK Liquid Propane 72" Pro Series Outdoor Rental Grill with Single Gas Connection, Bulk Tank Capacity, and RWP Roll Dome / Wind Guard Package
Item number  255rcb72pkg3MFR number  CV-RCB-72RWP-SI-BULK
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Perfect for rental applications and large catered events
  • Made with 304 series stainless steel for long-lasting durability
  • 10 burners that total 159,000 BTUH; single inlet is compatible with bulk propane tanks
  • Roll dome package includes (1) 36" roll dome and (1) 36" bun rack
  • Includes (1) 36" wind guard for optimal outdoor performance
UPC Code:400013809971
Works With
Crown Verity CV-RCB-72RWP-SI-BULK Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
415 lb.
Width
81 Inches
Depth
28 Inches
Height
52 Inches
Cooking Surface Width
70 Inches
Cooking Surface Depth
21 Inches
Cooking Surface Height
36 Inches
Assembly Options
Fully Assembled
Color
Silver
Features
Dome Cover Roll Dome Lid Wind Guard
Grill / Griddle Usage
High Production
Handle Color
Silver
Handle Material
Stainless Steel
Installation Type
Freestanding
Lid
With Lid
Material
Stainless Steel
Number of Burners
10 Burners
Power Type
Liquid Propane
Preheat Time
5 Minutes
Shape
Rectangle
Temperature Settings
Adjustable
Total BTU
159,000 BTU
Type
Grills
Usage
Grills With Casters
Crown Verity CV-RCB-72RWP-SI-BULK Details
Cook high-quality grilled food at your next event with the Crown Verity CV-RCB-72RWP-SI-BULK liquid propane 72" Pro Series outdoor rental grill! Designed with frequent transportation in mind, this grill features handles on each end and double crash bars along the front to protect the controls from damage, making this unit an excellent choice for rental applications! This grill utilizes a single-gas inlet that has been adapted for bulk propane tanks to give you hours of reliable performance. It boasts ten burners placed every 5 3/4" to ensure the most even heat pattern possible, and it produces up to 159,000 BTUH. It heats to cooking temperature within five minutes, which means that you can complete your food prep and get right to work with little wasted time.
The RWP roll dome / wind guard package includes (1) 36" roll dome, (1) 36" bun rack, and (1) 36" wind guard. The wind guard helps reduce heat loss and ensure even cooking while the dome, when closed, can increase production rates by as much as 40%. The bun / warming rack allows you to toast up plenty of crisp hot dog buns or simply keep food warm. However you choose to use it, this convenient grill set provides optimum versatility to churn out a wide variety of menu items.
With a 70" x 21" cooking surface, you'll find the ideal balance of convenient size and efficient production. The body, legs, cooking grates, burners, under shelf, radiants, water pans, fasteners, and pilot tubes are all constructed with 304 series stainless steel for long-term durability and improved sanitation. Water pans with drain ports not only help make cleaning a breeze, but also reduce grease fire hazards for added safety. With two 14" wheels and two lockable casters, you'll be able to position this grill in the optimal spot.
Overall Dimensions:
Width: 81"
Depth: 28"
Cooking Height: 36"
Height (with Roll Dome): 52"
Height (with Wind Guard): 46"
Cooking Surface Dimensions:
Width: 70"
Depth: 21"