Crown Verity CV-RCB-60RGP-SI-BULK Liquid Propane 60" Pro Series Outdoor Rental Grill with Single Gas Connection, Bulk Tank Capacity, and RGP Roll Dome / Griddle Package
Item number  255rcb60pkg6MFR number  CV-RCB-60RGP-SI-BULK
  • 8 burners that total 129,000 BTUH; single inlet is compatible with bulk propane tanks
  • Roll dome package includes (1) 30" roll dome and (1) 30" bun rack
  • Includes (1) versatile 30" removable griddle
UPC Code:400013810007
Works With
Crown Verity CV-RCB-60RGP-SI-BULK Specs
Grills With Casters
Crown Verity CV-RCB-60RGP-SI-BULK Details
Cook high-quality grilled food at your next event with the Crown Verity CV-RCB-60RGP-SI-BULK liquid propane 60" Pro Series outdoor rental grill! Designed with frequent transportation in mind, this grill features handles on each end and double crash bars along the front to protect the controls from damage, making this unit an excellent choice for rental applications! This grill utilizes a single-gas inlet that has been adapted for bulk propane tanks to give you hours of reliable performance. It boasts eight burners placed every 5 3/4" to ensure the most even heat pattern possible, and it produces up to 129,000 BTUH. It heats to cooking temperature within five minutes, which means that you can complete your food prep and get right to work with little wasted time.
The RGP roll dome / griddle package includes (1) 30" roll dome, (1) 30" bun rack, and (1) 30" removable griddle. The griddle features 5/16" thick cold rolled steel plates with splash guards and a removable grease tray, allowing you to use your charbroiler to make delicious pancakes, bacon, and eggs. The dome, when closed, can increase production rates by as much as 40%, while the bun / warming rack allows you to toast up plenty of crisp hot dog buns or simply keep food warm. However you choose to use it, this convenient grill set provides optimum versatility to churn out a wide variety of menu items.
With a 58" x 21" cooking surface, you'll find the ideal balance of convenient size and efficient production. The body, legs, cooking grates, burners, under shelf, radiants, water pans, fasteners, and pilot tubes are all constructed with 304 series stainless steel for long-term durability and improved sanitation. Water pans with drain ports not only help make cleaning a breeze, but also reduce grease fire hazards for added safety. With two 14" wheels and two lockable casters, you'll be able to position this grill in the optimal spot.
Overall Dimensions:
Width: 69"
Depth: 28"
Cooking Height: 36"
Height (with Roll Dome): 52"
Height (with Griddle): 43 1/2"
Cooking Surface Dimensions:
Width: 58"
Depth: 21"