Beverage-Air WTR60AHC 60" Two Door Worktop Refrigerator
Item number  185wtr60ahcMFR number  WTR60AHC
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • 4” removable backsplash for easy cleaning and flexibility
  • Tested to perform in ambient temperatures of 100 degrees Fahrenheit
  • Stainless steel front, sides top and door; corrosion resistant aluminum interior
  • Full electronic control, cartridge style hinges with 120 degree stay-open feature
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 1/5 hp, 115V
UPC Code:wtr60ahc
Other Products from this Line
Create additional work space in your kitchen with this Beverage-Air WTR60AHC 60” two door worktop refrigerator!
Worktop refrigerators are a convenient addition to any commercial kitchen. With the ability to keep your frozen ingredients stored right below the work surface, your staff can work efficiently to complete food prep tasks. Perfect for quickly and neatly storing essential frozen goods, the Beverage-Air WTR60AHCworktop freezer serves as a welcome addition to any fast-paced kitchen. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Durable Stainless Steel Exterior
Stainless Steel Worktop
This model comes with a durable stainless steel worktop for prep work, while the 4" backsplash catches any spills from food debris, and it removes to make cleaning easy.
Full Electronic Control
Superior Refrigerated Storage
Self-Closing Door Design
Field-Reversible Hinges
6” Casters
A set of 6" casters (2 with brakes) makes it easy to move the unit for cleaning and maintenance, while also letting you make the unit stationary when needed.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Does Beverage-Air warrant this item for use in a food truck?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.