Beverage-Air WTR60AHC-25-FIP 60" Worktop Refrigerator with Glass Doors and 4" Foamed-In-Place Backsplash
Item number  185wtr60afghMFR number  WTR60AHC-25-FIP
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Glass doors for greater visibility; includes a 4" foamed-in-place backsplash
  • 2" thick CFC and HCFC-free foamed-in-place polyurethane insulation retains temperature
  • Durable stainless steel exterior and aluminum interior; 2 1/2" thick worktop
  • Self-closing doors designed with 120 degree stay-open feature
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 1/4 hp, 115V
UPC Code:400012954177
Beverage-Air WTR60AHC-25-FIP Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
306 lb.
Width
60 Inches
Depth
29 1/4 Inches
Height
39 5/8 Inches
Interior Width
56 Inches
Interior Depth
Interior Height
23 Inches
Work Surface Height
Amps
7 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors
Backsplash
With Backsplash
Capacity
17.1 cu. ft.
Door Style
Swing
Door Type
Glass
Features
LED Lighting Made in America
Hinge Location
Left Right
Horsepower
1/4 hp
Number of Doors
2 Doors
Number of Shelves
4 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
Counter Height
Temperature Range
36 - 38 Degrees F
Beverage-Air WTR60AHC-25-FIP Details
This Beverage-Air WTR60AHC-25-FIP 60" glass door worktop refrigerator makes a great addition to your prep or service area. Its heavy-duty stainless steel construction and corrosion-resistant aluminum interior are perfect for everyday use in your commercial kitchen. This refrigeration unit not only provides ample food storage space, it also offers ample work space on its 2 1/2" thick 16 gauge stainless steel worktop surface with a foamed-in-place 4" high backsplash.
This refrigeration system runs on a 1/4 hp compressor and uses eco-friendly R290 refrigerant to keep items cool between 36-38 degrees Fahrenheit. This specialized refrigerant has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. Additionally, this model has 6" casters that allow you to move the refrigerator for cleaning and maintenance. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 60"
Depth: 29 1/4"
Height: 39 5/8"
Work Surface Height: 35 5/8"
Capacity: 17.1 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 56"
Depth: 23 1/2"
Height: 23"