Beverage-Air WTR32AHC-FIP 32" Worktop Refrigerator with 4" Foamed-In-Place Backsplash
Item number  185wtr32ahfpMFR number  WTR32AHC-FIP
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Removable door includes a magnetic gasket and painted aluminum handle
  • 4" foamed-in-place backsplash helps prevent supplies from falling off the top
  • Stainless steel front, door, top, and sides with corrosion-resistant aluminum liner
  • Full mechanical controls and an auto-defrost feature for easy operation
  • Uses eco-friendly R-290 refrigerant; 1/10 hp; 115V
UPC Code:400015569170
Space-efficiency is often required in a commercial kitchen, and this Beverage-Air 32" worktop refrigerator delivers just that.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Durable Construction
The exterior of the refrigerator, which includes a stainless steel front, top, and sides, is outfitted with a 4" foamed-in-place backsplash. This backsplash helps prevent ingredients and supplies from falling behind the unit during use. Inside the cabinet, a corrosion-resistant aluminum liner protects against the inevitable spill or leak. A set of two epoxy-coated shelves also provide great organization for storing everything from bags of fries to pounds of meat.
Environmentally Friendly
Easy Mobility
A full mechanical control and automatic defrost simplify operation and maintenance, as does the unit's set of 6" casters. Because it's mobile, the refrigerator easily rolls aside for service or cleaning. Plus, two of the casters include brakes, which secure the unit in place for stationary use. A 115V electric connection is required for operation.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Does Beverage-Air warrant this item for use in a food truck?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.