Beverage-Air WTR36AHC-FIP 36" Two Door Worktop Refrigerator with 4" Foamed-In-Place Backsplash
Item number  185wtr36afhcMFR number  WTR36AHC-FIP
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • 4” foamed-in-place backsplash to prevent messes going behind the unit
  • Tested to perform in ambient temperatures of 100 degrees Fahrenheit
  • Stainless steel front, sides top and door; corrosion resistant aluminum interior
  • Full electronic control, cartridge style hinges with 120 degree stay-open feature
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 1/6 hp; 115V
UPC Code:wtr36ahc-fip
Other Products from this Line
Create additional work space in your kitchen with this Beverage-Air WTR36AHC-FIP 36” worktop refrigerator.
Worktop refrigerators are a convenient addition to any commercial kitchen. With the ability to keep your cold ingredients stored right below the work surface, your staff can work efficiently to complete food prep tasks. Perfect for quickly and neatly storing essential goods, the Beverage-Air WTR36AHC-FIP worktop refrigerator serves as a welcome addition to any fast-paced kitchen. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Durable Stainless Steel Exterior
Stainless Steel Worktop
This model comes with a durable stainless steel worktop that makes it great for prep work, while the 4" foamed-in-place backsplash catches any spills from food debris.
Full Electronic Control
Superior Refrigerated Storage
Self-Closing Door Design
Field-Reversible Hinges
6” Casters
A set of 6" casters (2 with brakes) makes it easy to move the unit for cleaning and maintenance, while also letting you make the unit stationary when needed.
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.