Beverage-Air WTFD48AHC-2-FIP 48" One Door Two Drawer Worktop Freezer with Foamed-in-Place Backsplash
Item number  185wtfd48a2fMFR number  WTFD48AHC-2-FIP
Product Overview
  • Two drawers, each with a magnetic gasket and telescoping, locking slides
  • Foamed-in-place backsplash helps prevent items from falling off the work surface
  • Intuitive electronic control with an interior thermometer and electric defrost for easy use
  • Stainless steel front, sides, drawers, and top with 6" casters, two with brakes
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant, 1/2 hp, 115V
UPC Code:400013749543
Other Products from this Line
Not only does this unit provide a spacious work top area for food prep or plating, but it also includes one door and two drawers for ample frozen storage. Both drawers, as well as the door, include a snap-in gasket for a proper seal when closed. Plus, one 1/2 size and two 1/6 size, 6" deep food pans fit in each drawer to accommodate your ingredients. A 115V electric connection is required for operation.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • Energy Star Qualified
    Energy Star Qualified
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Reliable Features
Rust Resistance
Sturdy Backsplash
Specialized Refrigerant
User-Friendly Control
Added Mobility
The freezer easily rolls aside for service or cleaning thanks to its (4) 6" casters, 2 of which include brakes for secure, stationary use.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Does Beverage-Air warrant this item for use in a food truck?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.