Beverage-Air WTFD48AHC-4-FIP 48" Four Drawer Worktop Freezer with 4" Foamed-in-Place Backsplash
Item number  185wtfd48a4fMFR number  WTFD48AHC-4-FIP
Product Overview
  • Unit features four drawers, each with a magnetic gasket and telescoping, locking slides
  • Foamed-in-place backsplash helps prevent items from falling off the work surface
  • Intuitive electronic control with an interior thermometer and electric defrost for easy use
  • Stainless steel front, sides, drawers, and top with 6" casters, 2 with brakes
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant, 1/2 hp, 115V
UPC Code:400013749567
Other Products from this Line
Beverage-Air WTFD48AHC-4-FIP Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
356 lb.
Width
48 Inches
Depth
31 7/8 Inches
Height
39 5/8 Inches
Interior Width
44 Inches
Interior Depth
Interior Height
23 Inches
Work Surface Height
Amps
7 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Drawers
Backsplash
With Backsplash
Capacity
11.04 cu. ft.
Color
Silver
Compressor Location
Bottom Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Features
Energy Star Qualified Made in America With Backsplash
Horsepower
1/2 hp
Number of Drawers
4 Drawers
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
Counter Height
Temperature Range
-10 Degrees F
Type
Freezers
Beverage-Air WTFD48AHC-4-FIP Details
Space-efficiency is often required in a commercial kitchen, and this Beverage-Air WTFD48AHC-4-FIP 48" four drawer worktop freezer with foamed-in-place backsplash delivers just that. Not only does it provide a spacious work top area for food prep or plating, it also includes 4 drawers for frozen storage. Each of the drawers is made of stainless steel and slides along a telescoping slide that includes a locking mechanism, which prevents it from being pulled from the unit. Plus, a snap-in gasket ensures that each drawer seals properly when closed. One half size and two 1/6 size, 6" deep food pans fit in each drawer. When faced with the inevitable leak or spill, the inside of the drawers won't rust; the liner is made of corrosion-resistant aluminum for just this reason. When using the top surface for various food prep tasks, the sturdy, foamed-in-place backsplash prevents ingredients and supplies from falling behind the freezer.
A full electronic control and automatic defrost simplify operation and maintenance, as does the unit's set of 6" casters. Because it's mobile, the freezer easily rolls aside for service or cleaning. Plus, 2 of the casters include brakes, which secure the unit in place for stationary use. To withstand the hustle and bustle of a commercial kitchen, the exterior front, top, and sides of the freezer are made of stainless steel. A 115V electric connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Width: 48"
Depth: 31 7/8"
Height: 39 5/8"
Work Surface Height: 35 5/8"
Capacity: 11.04 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 44"
Depth: 23 1/2"
Depth (usable): lower 15 3/8"
Height: 23"