Beverage-Air WTF32AHC-FIP 32" Worktop Freezer with 4" Foamed-in-Place Backsplash
Item number  185wtf32ahcfMFR number  WTF32AHC-FIP
Product Overview
  • Removable, self-closing door includes a magnetic gasket and 120 degree stay-open feature
  • Sturdy, 4" foamed-in-place backsplash helps prevent supplies from falling off the top
  • Stainless steel front, door, top, and sides with corrosion-resistant aluminum liner
  • Full electronic controls and an auto-defrost feature make for easy operation
  • Uses eco-friendly R-290 refrigerant, 1/3 hp, 115V
UPC Code:400013749499
Other Products from this Line
Beverage-Air WTF32AHC-FIP Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
232 lb.
Width
32 Inches
Depth
32 Inches
Height
39 1/2 Inches
Interior Width
28 Inches
Interior Depth
15 3/8 - 18 1/4 Inches
Interior Height
23 Inches
Work Surface Height
Amps
4 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors
Backsplash
With Backsplash
Capacity
7.2 cu. ft.
Compressor Location
Rear Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
Made in America Self-Closing Doors With Backsplash
Freezer Temperature
0 Degrees F
Hinge Location
Right
Horsepower
1/3 hp
Number of Doors
1 Door
Number of Shelves
2 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
Counter Height
Temperature Range
-10 Degrees F
Type
Freezers
Beverage-Air WTF32AHC-FIP Details
Space-efficiency is often required in a commercial kitchen, and this Beverage-Air WTF32AHC-FIP 32" worktop freezer with 4" foamed-in-place backsplash delivers just that. Not only does it provide a spacious work top area for food prep or plating, it also includes 7.2 cu. ft. of frozen storage. The door to the refrigerated cabinet is made of stainless steel with sturdy, cartridge-style hinges and is self-closing with a 120 degree stay-open feature for easy loading. When closed, the door seals shut with a magnetic gasket. Plus, its opening features anti-condensate heaters to maintain a dry, foodsafe interior. At the end of the day the door is easy to remove prior to cleaning. It's also field reversible, allowing you to change the hinge side to best suit your space.
The exterior of the freezer, which includes a stainless steel front, top, and sides, is outfitted with a 4" backsplash. This backsplash helps prevent ingredients and supplies from falling behind the unit during use, and it's even foamed-in-place for added reliability.
A full electronic control and automatic defrost simplify operation and maintenance, as does the unit's set of 6" casters. Because it's mobile, the freezer easily rolls aside for service or cleaning. Plus, 2 of the casters include brakes, which secure the unit in place for stationary use. A 115V electric connection is required for operation, and an 8' long cord and plug set is included.
Overall Dimensions:
Width: 32"
Depth: 32"
Height: 39 1/2"
Work Surface Height: 35 1/2"
Capacity: 7.2 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 28"
Depth: upper 18 1/4"
Depth: lower 15 3/8"
Height: 23"