Beverage-Air WTF24AHC-FIP 24" Worktop Freezer with 4" Foamed-in-Place Backsplash
Item number  185wtf24ahcfMFR number  WTF24AHC-FIP
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Removable, self-closing door includes a magnetic gasket and 120 degree stay-open feature
  • Sturdy, 4" foamed-in-place backsplash helps prevent supplies from falling off the top
  • Stainless steel front, door, top, and sides with corrosion-resistant aluminum liner
  • Full electronic controls and an auto-defrost feature make for easy operation
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant, 1/4 hp, 115V
UPC Code:400013749260
Other Products from this Line
Create additional work space in your kitchen with this Beverage-Air WTF24AHC-FIP 24” worktop freezer.
Durable Stainless Steel Exterior
4" Backsplash
The 4" foamed-in-place backsplash prevents food falling behind the unit, and it's foamed-in-place for added reliability!
Full Electronic Control
Superior Frozen Storage
Self-Closing Door Design
Field-Reversible Hinges
6” Casters
A full electronic control and automatic defrost simplify operation and maintenance, as does the unit's set of 6" casters. Because it's mobile, the freezer easily rolls aside for service or cleaning. Plus, 2 of the casters include brakes, which secure the unit in place for stationary use. A 115V electric connection is required for operation, and an 8' long cord and plug set is included.
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.