Beverage-Air WTF32AHC-FLT 32" Worktop Freezer With Flat Top
Item number  185wf32ahcflMFR number  WTF32AHC-FLT
Product Overview
  • 2-in-1 design includes both extra frozen storage and a flat top for prepping / plating food
  • Durable stainless steel front, sides, and door and corrosion-resistant aluminum interior
  • Stay-open door with self-closing feature and magnetic gasket for a secure seal
  • Easy-to-use full electronic controls and standard interior thermometer
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/3+ hp
UPC Code:400015295062
Beverage-Air WTF32AHC-FLT Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
194 lb.
Width
32 Inches
Depth
32 Inches
Height
35 1/2 Inches
Interior Width
28 Inches
Interior Depth
15 3/8 Inches
Interior Height
23 Inches
Amps
4 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors
BTU (LBP)
1,184 BTU
Capacity
7.2 cu. ft.
Casters
With Casters
Color
Silver
Compressor Location
Bottom Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Construction
Stainless Steel and Aluminum
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Dutch Half Doors
Without Dutch Half Doors
Features
Energy Star Qualified Made in America Self-Closing Doors
Freezer Temperature
0 Degrees F
Hinge Location
Right
Horsepower
1/3 hp
Installation Type
Freestanding
Number of Compressors
1 Compressor
Number of Doors
1 Door
Number of Shelves
2 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Sections
1 Section
Style
Counter Height
Type
Freezers
Beverage-Air WTF32AHC-FLT Details
Dealing with limited space can make things hectic in a high-traffic commercial kitchen, so maximize your real estate with this Beverage-Air WTF32AHC-FLT 32" worktop freezer with a flat top! Thanks to the 2-in-1 design, your staff not only has a durable worktop to prep food, but they have convenient access to frozen food items for added efficiency. Made of a heavy-duty stainless steel front, sides, and door and a corrosion-resistant aluminum interior, this unit is durable for frequent use in your commercial kitchen.
This 32" undercounter freezer consistently maintains temperatures down to -10 degrees Fahrenheit which can be monitored with a full electronic control. The powerful 1/3+ hp compressor circulates eco-friendly R290 refrigerant, which has an ozone depletion (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3 making it an environmentally responsible choice for your business.
Two corrosion-resistant, epoxy-coated shelves are also included so that your products can be well-organized to promote shorter open-door times. It also comes with 6" casters, making it easy to move the freezer for cleaning and maintenance. Two of these casters include brakes, steadying the unit for safe use. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 32"
Depth: 32"
Height: 35 1/2"
Capacity: 7.2 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 28"
Depth: 15 3/8"
Height: 23"