Beverage-Air UCRD93AHC-4 93" Compact Undercounter Refrigerator with 1 Door and 4 Drawers
Item number  185ucrd93a4hMFR number  UCRD93AHC-4
Product Overview
  • Durable stainless steel exterior with aluminum interior
  • 1 door and 4 drawers provide ample storage
  • Maintains temperatures between 36 and 38 degrees Fahrenheit
  • Foamed-in-place polyurethane insulation
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/3 hp
UPC Code:400010538843
Works With
View All Items
Beverage-Air UCRD93AHC-4 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
442 lb.
Width
93 Inches
Depth
32 Inches
Height
34 1/2 Inches
Interior Width
74 Inches
Interior Depth
28 Inches
Interior Height
24 Inches
Amps
8.6 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors and Drawers
Capacity
39.8 cu. ft.
Compressor Location
Side Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
Made in America Self-Closing Doors
Hinge Location
Right
Horsepower
1/3 hp
Number of Doors
1 Door
Number of Drawers
4 Drawers
Number of Shelves
2 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
Counter Height
Temperature Range
35 - 38 Degrees F
Type
Refrigerators Undercounter Refrigerators
Beverage-Air UCRD93AHC-4 Details
Add convenient, compact refrigerated food storage to your kitchen with this Beverage-Air UCRD93AHC-4 93" compact undercounter refrigerator with 1 door and 4 drawers. Great for pizzerias and prep kitchens, this undercounter refrigerator easily fits below your work space to provide quick and easy access to your cold ingredients without losing valuable space in your kitchen. The self-closing door has a 120 degree stay open feature so you can conveniently load and unload your most popular fresh ingredients, sides, beverages, or desserts. Two adjustable epoxy-coated wire shelves also allow for corrosion-resistant storage within the cabinet to help keep your ingredients and prepared food organized. Each drawer is supported on heavy-duty, locking telescoping drawer slides for maximum support. The upper pull-out drawers are designed to accommodate 6" deep pans (sold separately), while the lower drawers can fit (2) 4" deep pans (sold separately). Each drawer extends 23" so you can conveniently load and unload your most popular fresh ingredients from the pull-out drawers.
Made of a durable stainless steel exterior with an aluminum interior, this unit is built to withstand the demands of a busy commercial kitchen. The exterior is designed with heavy-duty stainless steel while the cabinet and bottom are made of galvanized steel for exceptional durability. Each cabinet is insulated with 2" thick foamed-in-place polyurethane insulation to further optimize temperature control while offering maximum energy conservation and structural integrity.
Thanks to its 1/3 hp compressor, this undercounter refrigerator's compressor runs on eco-friendly R290 refrigerant. This specialized refrigerant has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. This model also comes standard with 6" casters, which make moving it for cleaning and servicing much easier. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 93"
Depth: 32"
Height: 34 1/2"
Capacity: 39.8 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 74"
Depth: 28"
Height: 24"