Beverage-Air UCRD119AHC-6 119" Compact Undercounter Refrigerator with 1 Door and 6 Drawers
Item number  185ucrd119a6MFR number  UCRD119AHC-6
Product Overview
  • 1 door and 6 drawers provide ample storage
  • Maintains temperatures between 36 and 38 degrees Fahrenheit
  • 2 adjustable epoxy-coated shelves provide convenient organization
  • Self-closing door with cartridge style hinges
  • Uses CFC- and HCFC-free R-290 refrigerant; 115V, 1/3 hp
UPC Code:400010538881
Works With
View All Items
Beverage-Air UCRD119AHC-6 Specs
Shipping Weight
535 lb.
Width
119 Inches
Depth
32 Inches
Height
34 1/2 Inches
Interior Width
100 Inches
Interior Depth
28 Inches
Interior Height
24 Inches
Amps
8.6 Amps
Hertz
60 Hz
Access Type
Doors and Drawers
Capacity
52.5 cu. ft.
Hinge Location
Right
Horsepower
1/3 hp
Number of Doors
1 Door
Number of Drawers
6 Drawers
Number of Shelves
2 Shelves
Style
Counter Height
Temperature Range
36 - 38 Degrees F
Type
Refrigerators Undercounter Refrigerators
Beverage-Air UCRD119AHC-6 Details
Add convenient, compact refrigerated food storage to your kitchen with this Beverage-Air UCRD119AHC-6 119" compact undercounter refrigerator with 1 door and 6 drawers. Great for pizzerias and prep kitchens, this undercounter refrigerator easily fits below your work space to provide quick and easy access to your cold ingredients without losing valuable space in your kitchen. The self-closing door has a 120 degree stay open feature so you can conveniently load and unload your most popular fresh ingredients, sides, beverages, or desserts. Two adjustable epoxy-coated wire shelves also allow for corrosion-resistant storage within the cabinet to help keep your ingredients and prepared food organized. Each drawer is supported on heavy-duty, locking telescoping drawer slides for maximum support. The 3 upper pull-out drawers on the left are designed to accommodate 6" deep pans (sold separately), while the 3 lower left-side drawers can fit (2) 4" deep pans (sold separately). Each drawer extends 23" so you can conveniently load and unload your most popular fresh ingredients from the pull-out drawers.
Made of a durable stainless steel exterior with an aluminum interior, this unit is built to withstand the demands of a busy commercial kitchen. The exterior is designed with heavy-duty stainless steel while the cabinet and bottom are made of galvanized steel for exceptional durability. Each cabinet is insulated with 2" thick foamed-in-place polyurethane insulation to further optimize temperature control while offering maximum energy conservation and structural integrity.
Thanks to its 1/3 hp compressor, this undercounter refrigerator's CFC- and HCFC-free, R-134a refrigeration system provides high humidity storage, while maintaining temperatures between 36 and 38 degrees Fahrenheit. This model also comes standard with 6" casters, which make moving it for cleaning and servicing much easier. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 119"
Depth: 32"
Height: 34 1/2"
Capacity: 52.5 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 100"
Depth: 28"
Height: 24"