Beverage-Air UCRD93AHC-4-104 93" Low Profile Undercounter Refrigerator with 1 Door and 4 Drawers
Item number  185urd93a414MFR number  UCRD93AHC-4-104
Product Overview
  • Low profile design ensures easy access to cold food storage
  • Durable stainless steel front, sides, top, and drawers with a corrosion-resistant aluminum
  • Stay-open door with self-closing feature and magnetic gasket for a secure seal
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/3 hp
UPC Code:400015259811
Beverage-Air UCRD93AHC-4-104 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
520 lb.
Width
93 Inches
Depth
32 7/8 Inches
Height
31 Inches
Interior Width
73 7/8 Inches
Interior Depth
26 Inches
Interior Height
15 Inches
Amps
5 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors and Drawers
BTU (LBP)
2,629 BTU
Capacity
29.7 cu. ft.
Color
Silver
Compressor Location
Side Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
Made in America Self-Closing Doors
Hinge Location
Right
Horsepower
1/3 hp
Material
Stainless Steel
Number of Doors
1 Door
Number of Drawers
4 Drawers
Number of Shelves
2 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
Low Profile
Temperature Range
36 - 38 Degrees F
Type
Refrigerators Undercounter Refrigerators
Beverage-Air UCRD93AHC-4-104 Details
This Beverage-Air UCRD93AHC-4-104 93" low profile undercounter refrigerator is a great solution when you need to increase the refrigerated storage capacity in your kitchen! Made of a durable, heavy-duty stainless steel front, sides, top, and drawers and an aluminum interior, this refrigerator is durable and resistant to corrosion for frequent use in your commercial kitchen.
This 93" undercounter refrigerator consistently maintains temperatures between 36 and 38 degrees Fahrenheit which can be monitored with a full electronic control. It has 2" thick polyurethane insulation and 1/3 hp compressor that runs on eco-friendly R290 refrigerant, which has an ozone depletion (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3 making it an environmentally responsible choice for your business.
A set of 2 3/4" casters makes it easy to move the freezer for cleaning and maintenance. It also lowers the overall height of the unit, making it great for low counters and other areas with limited space. Two of these casters include brakes, steadying the unit for safe use. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 93"
Depth: 32 7/8"
Height: 31"
Capacity: 29.7 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 73 7/8"
Depth: 26"
Height: 25"