Beverage-Air UCF36AHC 36" Undercounter Freezer
Item number  185ucf36ahcMFR number  UCF36AHC
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • Tested to perform in ambient temperatures of 100 degrees Fahrenheit
  • Stainless steel front, sides, top, and door, corrosion resistant aluminum interior
  • Full electronic control, cartridge style hinges with 120 degree stay-open feature
  • Easy door removal for service and cleaning
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/3 hp
UPC Code:400011446963
Works With
Create additional storage space in your kitchen with this Beverage-Air UCF36AHC 36” undercounter freezer.
Undercounter freezers are a convenient addition to any commercial kitchen. With the ability to keep your frozen ingredients stored close at hand, your staff can work efficiently to complete food prep tasks. Perfect for quickly and neatly storing essential frozen goods, the Beverage-Air UCF36AHC undercounter freezer serves as a welcome addition to any fast-paced kitchen. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Durable Stainless Steel Exterior
6” Casters
A set of 6" casters (2 with brakes) makes it easy to move the unit for cleaning and maintenance, while also letting you make the unit stationary when needed.
Full Electronic Control
Superior Frozen Storage
Self-Closing Door Design
Field-Reversible Hinges
Does adding optional accessories impact the lead time on this product?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.