Beverage-Air UCF67AHC 67" Undercounter Freezer
Item number  185ucf67ahcMFR number  UCF67AHC
Product Overview
  • 4 adjustable epoxy-coated shelves; doors have stay open feature
  • Stainless steel front, sides, doors, and grille; corrosion-resistant aluminum interior
  • Maintains temperatures of 0 degrees Fahrenheit and below
  • Foamed-in-place CFC and HCFC-free polyurethane insulation
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 3/4 hp
UPC Code:400010538904
Works With
View All Items
Beverage-Air UCF67AHC Specs
Shipping Weight
266 lb.
Width
67 Inches
Height
34 1/2 Inches
Interior Width
63 Inches
Interior Depth
26 Inches
Interior Height
25 Inches
Amps
8.6 Amps
Hertz
60 Hz
Access Type
Doors
Capacity
19.2 cu. ft.
Casters
With Casters
Color
Silver
Compressor Location
Side Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
Made in America Self-Closing Doors
Hinge Location
Left Right
Horsepower
3/4 hp
Number of Doors
2 Doors
Number of Shelves
4 Shelves
Style
Counter Height
Temperature Range
Freezers Undercounter Freezers
Beverage-Air UCF67AHC Details
Dealing with limited space can make things hectic in a high-traffic commercial kitchen, so maximize your real estate with this Beverage Air UCF67AHC 67" undercounter freezer! 6" casters promote easy mobility for undercounter cleaning, while brakes keep the unit stationary during use. It has two self-closing stainless steel doors that reduces temperature loss, and a stay-open feature for high-volume loading and unloading.
A thermometer is included so that you know the Beverage Air UCF67AHC 67" undercounter freezer consistently maintains temperatures below 0 degrees Fahrenheit, thanks to its 3/4 hp compressor runs on eco-friendly R290 refrigerant. This specialized refrigerant has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. The stainless steel exterior and anodized aluminum interior also boost the unit's energy-efficiency and can be easily wiped clean. Two epoxy-coated shelves per section are also included so that your products can be well-organized to promote shorter open-door times. The Beverage Air UCF67AHC 67" undercounter freezer requires a 115V electrical connection.
Overall Dimensions:
Width: 67"
Depth: 32"