Beverage-Air UCF32AHC-ADA 32" Undercounter Freezer
Item number Item #: 185ucf32ahadMFR number MFR #: UCF32AHC-ADA
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
- Apply, opens link in this tab
(10,565 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Installation Services
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- Stainless steel exterior with corrosion-resistant aluminum interior; 6" casters
- Stay-open door with self-closing feature and magnetic gaskets for a secure seal
- Removable door simplifies cleaning and service and is field-reversible
- Full electronic control with an automatic defrost for easy operation and maintenance
- Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/3+ hp
UPC Code:400014093751
Other Products from this Line
Optimize cold food storage in your establishment with this Beverage-Air UCF32AHC-ADA 32" undercounter freezer!
Made in America
This item was made in the United States of America.
5-15P
This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
UL Certified
This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Durable Design
All-Around Convenience
Eco-Friendly Refrigerant
Casters Included
A set of 4" casters (2 with brakes) makes it easy to move the unit for cleaning and maintenance.
Simple Connectivity
This model requires a 115V electrical connection and includes an 8' long cord and plug set.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.
Compare to Other Products
Price
Height
Capacity
Number of Doors
Refrigerant Type
- Item #: 185ucf32ahadBeverage-Air UCF32AHC-ADA 32" Undercounter Freezer
Price
- Height: Height33 1/2 Inches
- Capacity: Capacity7.2 cu. ft.
- Number of Doors: Number of Doors1 Door
- Refrigerant Type: Refrigerant TypeR-290
- Item #: 415uf27bglp1Hoshizaki Steelheart B Series UF27B-GLP01 27" Glass Door Undercounter Freezer
- Height: Height31 15/16 Inches
- Capacity: Capacity6.21 cu. ft.
- Item #: 270swf27ngdContinental Refrigerator SWF27NGD 27" Undercounter Freezer with Glass Door
- Capacity: Capacity7.4 cu. ft.
- Width:
- 32 Inches
- Depth:
- 32 Inches
- Height:
- 33 1/2 Inches
- Capacity:
- 7.2 cu. ft.
Need Parts & Accessories?
Show replacement parts and accessories for Beverage-Air UCF32AHC-ADA today!
Find Parts for this ItemResources and Downloads for
Beverage-Air UCF32AHC-ADA
Specsheet
Opens in new tab
Manual
Opens in new tab
Warranty
Product Overview
Brochure
Beverage-Air UCF32AHC-ADA Specs
- Quantity
- 1/Each
- Shipping Weight
- 215 lb.
- Width
- Depth
- 33 1/2 Inches
- Interior Width
- 28 Inches
- Interior Height
- 23 Inches
- Amps
- 4 Amps
- Hertz
- 60 Hz