Beverage-Air UCF32AHC 32" Undercounter Freezer
Item number  185ucf32ahcMFR number  UCF32AHC
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Stainless steel front, sides, top, and door, corrosion resistant aluminum interior
  • 2 epoxy-coated shelves provide convenient organization
  • Easy door removal for service and cleaning and a magnetic gasket for a secure seal
  • Full electronic control with an automatic defrost for easy operation and maintenance
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/3+ hp
UPC Code:400013749208
Works With
This Beverage-Air 32" undercounter freezer is great for increasing the usable frozen storage capacity in your kitchen!
Customized Storage
Eco-Friendly Refrigerant
Smooth Mobility
A set of 6" casters, 2 with brakes, makes it easy to move the unit for cleaning and maintenance.
Long Cord
This model requires a 115V electrical connection and includes an 8' long cord and plug set.
Does Beverage-Air warrant this item for use in a food truck?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.