Beverage-Air UCF20HC-24-23 20" Low Profile Undercounter Freezer
Item number  185ucf20lhlpMFR number  UCF20HC-24-23
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Compact design is great for use in limited spaces; low profile fits under an ADA height counter
  • Stainless steel front, sides, top, and door with a corrosion-resistant aluminum interior
  • Stay-open door features magnetic gaskets and is hinged on the left for easy access
  • Full electronic control with an automatic defrost for easy operation and maintenance
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/3 hp
Shipping Restrictions
  • Not eligible for expedited shipping
UPC Code:400014093232
Works With
Create additional storage space in your kitchen with this shallow depth Beverage-Air UCF20HC-24-23 20" low profile undercounter freezer with left-hinged door!
Dealing with limited space can make things hectic in a high-traffic commercial kitchen, so maximize your real estate with this undercounter freezer! Made of a durable, heavy-duty stainless steel front, sides, and top and aluminum interior, this freezer is durable for frequent use in your commercial kitchen. The door handle is anti-microbial, stopping germs in their tracks during the loading and unloading process. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Field-Reversible Hinges
Self-Closing Door
Corrosion-Resistant Interior
Full Electronic Control
This 20" undercounter freezer consistently maintains temperatures below 0 degrees Fahrenheit which can be monitored with a full electronic control. It has a 2" thick polyurethane insulation and 1/3 hp compressor that runs on eco-friendly R-290 refrigerant, which has an ozone depletion (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3 making it an environmentally responsible choice for your business.
3" Casters
It also comes with 3" casters, making it easy to move the freezer for cleaning and maintenance. It also lowers the overall height of the unit, making it great for low counters and other areas with limited space. Two of these casters include brakes, steadying the unit for safe use.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Does Beverage-Air warrant this item for use in a food truck?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.