Beverage-Air UCF24AHC-24-23 24" Low Profile Left-Hinged Door Undercounter Freezer
Item number  185uf24alhlpMFR number  UCF24AHC-24-23
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Stainless steel front, sides, top, and door, corrosion resistant aluminum interior
  • Stay-open door with self-closing feature and magnetic gaskets for a secure seal
  • Left-side hinge ensures door is accessible where standard doors won't open
  • Full electronic control with an automatic defrost for easy operation and maintenance
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/4 hp
UPC Code:400014093331
Works With
Create additional storage space in your kitchen with this Beverage-Air UCF24AHC-24-23 24" low profile undercounter freezer.
Dealing with limited space can make things hectic in a high-traffic commercial kitchen, so maximize your real estate with this low profile left-hinged door undercounter freezer! Made of a durable, heavy-duty stainless steel front, sides, and top and aluminum interior, this freezer is durable for frequent use in your commercial kitchen. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
  • Energy Star Qualified
    Energy Star Qualified
Field-Reversible Hinges
Self-Closing Door
Epoxy-Coated Shelves
Full Electronic Control
This 24" low profile undercounter freezer consistently maintains temperatures which can be monitored with a full electronic control. And with CFC- and HCFC--free cabinet insulation, it provides superior energy efficiency and temperature retention, too. This unit also runs on eco-friendly R-290 refrigerant, which has an ozone depletion (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. Thanks to a full electronic control you can also keep better track of the cabinet temperature and make sure it is at 0 degrees Fahrenheit or below for optimum food-safety.
Increased Mobility
A set of 3" casters makes it easy to move the unit for cleaning and maintenance. It also lowers the overall height of the unit, making it great for low counters and other areas with limited space. Two of these casters include brakes, steadying the unit for safe use.
Does Beverage-Air warrant this item for use in a food truck?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.