Beverage-Air UCF20HC-24-104 20" Low Profile Undercounter Freezer
Item number Item #: 185uf20h2414MFR number MFR #: UCF20HC-24-104
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
- Apply, opens link in this tab
(8,692 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Installation Services
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- Compact 20" design is great for use in limited spaces
- Durable stainless steel front, sides, and top with a corrosion-resistant aluminum interior
- Stay-open door features a magnetic gasket and is hinged on the left for easy access
- Easy-to-use full electronic controls with a standard interior thermometer
- Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/4 hp
Shipping Restrictions
Not eligible for expedited shipping
UPC Code:400015258005
Create additional storage space in your kitchen with this shallow depth Beverage-Air UCF20HC-24-104 20" undercounter freezer with left-hinged door!
Dealing with limited space can make things hectic in a high-traffic commercial kitchen, so maximize your real estate with this undercounter freezer! Made of a durable, heavy-duty stainless steel front, sides, and top and aluminum interior, this freezer is durable for frequent use in your commercial kitchen. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Made in America
This item was made in the United States of America.
5-15P
This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
UL Certified
This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Field-Reversible Hinges
Self-Closing Door
Corrosion-Resistant Shelves
Full Electronic Control
This 20" undercounter freezer consistently maintains temperatures below 0 degrees Fahrenheit which can be monitored with a full electronic control. It has a 2" thick polyurethane insulation and 1/4 hp compressor that runs on eco-friendly R290 refrigerant, which has an ozone depletion (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3 making it an environmentally-responsible choice for your business.
2 3/4" Casters
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.
Compare to Other Products
Price
Height
Capacity
- Item #: 185uf20h2414Beverage-Air UCF20HC-24-104 20" Low Profile Undercounter Freezer
Price
- Height: Height27 5/8 Inches
- Capacity: Capacity2.27 cu. ft.
- Item #: 270swf27nuContinental Refrigerator SWF27-N-U 27" Low Profile Undercounter Freezer
- Height: Height31 13/16 Inches
- Capacity: Capacity7.4 cu. ft.
- Width:
- 20 Inches
- Depth:
- 25 Inches
- Height:
- 27 5/8 Inches
- Capacity:
- 2.27 cu. ft.
- Interior Width:
- 16 Inches
- Interior Depth:
- 8 1/4 Inches
- Interior Height:
- 19 1/2 Inches
Need Parts & Accessories?
Show replacement parts and accessories for Beverage-Air UCF20HC-24-104 today!
Find Parts for this ItemResources and Downloads for
Beverage-Air UCF20HC-24-104
Specsheet
Opens in new tab
Manual
Opens in new tab
Warranty
Product Overview
Brochure
Beverage-Air UCF20HC-24-104 Specs
- Quantity
- 1/Each
- Shipping Weight
- 130 lb.
- Width
- 20 Inches
- Depth
- 25 Inches
- Interior Width
- 16 Inches
- Interior Depth
- 8 1/4 Inches
- Interior Height
- Amps
- 2.5 Amps
- Hertz
- 60 Hz