Beverage-Air SPED60HC-12M-2-CL Elite Series 60" 2 Drawer Mega Top Refrigerated Sandwich Prep Table with Clear Lid
Item number  185sd6012m2cMFR number  SPED60HC-12M-2-CL
Product Overview
  • Top holds (12) 1/6 size pans (included)
  • Tested to perform in ambient temperatures of 100 degrees Fahrenheit
  • 10” deep cutting board provides ample amount of space for sandwich prep
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 1/6 hp, 115V
UPC Code:400013503732
Works With
Beverage-Air SPED60HC-12M-2-CL Specs
Depth
38 7/8 Inches
Height
49 Inches
Horsepower
1/6 hp
Number of Drawers
2 Drawers
Top Type
Mega Top Workstation Refrigerators
Beverage-Air SPED60HC-12M-2-CL Details
The Beverage-Air SPED60HC-12M-2-CL Elite Series 60" 2 drawer mega top refrigerated sandwich prep table with clear lid is designed to keep your freshest toppings and ingredients close at hand at food-safe holding temperatures. Boasting a 10" deep removable polyethylene cutting board, it's perfect for building your signature sandwiches, subs, and salads. Thanks to the mega top design, this prep table boasts enough space for (12) 1/6 size food pans (included) along its top rail. Plus, it comes with heavy-duty pan supports to ensure that the pans remain securely in place to prevent food spillage. For additional refrigerated storage space, the top and bottom drawers hold 6" deep food pans (sold separately). To prevent product contamination, the pan rail is easily covered by a clear lift-up lid; just lower it when the table is not in use, and keep product safe and properly chilled.
Built for heavy commercial use, this unit features a stainless steel front, sides, top, and drawers. The top of this unit features additional storage space on the right side, providing plenty of room for equipment, gloves, or bottles. Its interior liner is made of aluminum for exceptional corrosion resistance and protection against rust. Four heavy-duty 6" casters (2 locking) are also included for easy mobility throughout your facility. A 115V electrical connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Width: 60"
Depth: 38 7/8"
Height: 49"