Beverage-Air SPED72HC-12M-2-CL Elite Series 72" 2 Door 2 Drawer Mega Top Refrigerated Sandwich Prep Table with Clear Lid
Item number 185sd7212m2cMFR number SPED72HC-12M-2-CL
- Apply, opens link in this tab
(24,084 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Product Overview
- Mega top holds (12) 1/6 size 4" deep pans while the clear lid allows you to see ingredients
- Stainless steel front, sides, top, and drawers
- Includes a cutting board and a clear lid for maximum product visibility
- Tested to perform in ambient temperatures of 100 degrees Fahrenheit
- 1/3 hp; 115V; runs on R290 eco-friendly refrigerant
- Shipping Weight
- 482 lb.
- Width
- 72 Inches
- Depth
- 38 3/8 Inches
- Height
- 50 3/4 Inches
- Nominal Width
- 72 Inches
- Voltage
- 115 Volts
- 1/6 Size Pan Capacity
- 12 Pans
- Access Type
- Doors and Drawers
- Capacity
- 20.2 cu. ft.
- Stainless Steel and Aluminum
- Door Style
- Swing
- Door Type
- Solid
- Features
- Made in America
- Hinge Location
- Right
- Horsepower
- 1/3 hp
- Number of Doors
- 2 Doors
- Number of Drawers
- 2 Drawers
- Number of Shelves
- 4 Shelves
- R-290
- Style
- Counter Height
- Top Type
- Mega Top
Beverage-Air SPED72HC-12M-2-CL Details
Keep your fresh toppings and ingredients close at hand with this Beverage-Air SPED72HC-12M-2-CL Elite Series 72" 2 door 2 drawer mega top refrigerated sandwich prep table with a clear lid. Its top rail section can hold (12) 1/6 size 4" deep pans and keeps your food stored at just the right temperature so it can maintain its fresh quality. This model also includes 2 stainless steel drawers for storage. The top drawer can hold 4" deep food pans, while the bottom drawer holds 6" deep pans (sold separately). On the front, the two doors also have a stay-open, self-closing design and include 4 heavy-duty, epoxy coated shelves inside to make storing product a breeze. With 20.02 cu. ft. of space, this model has plenty of room for all your fresh ingredients.
The refrigeration system runs on a 1/3 hp compressor and has an optimized airflow pattern that cools pans from the bottom for even temperature distribution and improved performance. Plus, it circulates eco-friendly R290 refrigerant which has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. Four heavy-duty 6" casters (2 locking) are also included for easy mobility for cleaning or routine maintenance. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 72"
Depth: 38 3/8"
Height: 50 3/4"
Capacity: 20.20 cu. ft.
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.