Beverage-Air DP46HC-CL-18 46" 1 Left-Hinged Door Clear Lid Refrigerated Pizza Prep Table
Item number  185dp46hcl18MFR number  DP46HC-CL-18
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Clear, lift-up lid provides product visibility so that it's easy to monitor and refill
  • Rail holds 2 full size, 6" deep food pans at temperatures between 36 and 38 degrees Fahrenheit
  • Stainless steel front and sides; corrosion-resistant aluminum interior and top liner
  • 19" deep, reversible polyethylene cutting board provides ample workspace
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant, 115V, 1/2 hp
UPC Code:400014095373
Works With
View All Items
The durable and functional Beverage-Air 46" refrigerated pizza prep table simplifies the workflow of pizza assembly!
Having a convenient, all-in-one spot will reduce hassle and improve efficiency for your operation, which is where this unit comes into play. Its rail holds up to 2 full-size, 6" deep food pans, making it easy to store a wide variety of ingredients right where you need them. They're kept between 36 and 38 degrees Fahrenheit for food safety, while a lift-up lid traps the cold air around the product and helps prevent cross-contamination.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Ample Workspace
This particular pizza prep table features a 19" deep cutting board in front of the raised rail to provide plenty of workspace for meal preparation. It's made of white polyethylene and is easy to remove for cleaning; it's even reversible to maximize longevity!
Field-Reversible Door
Clear Lid
Spacious Interior Compartment
Efficient Refrigeration
Durable Construction
Mobile Casters
A set of (4) 3" casters, 2 with brakes, come standard to make the unit easy to move aside for cleaning or service. An 8' long cord is provided, and a 115V electrical connection is required for operation.