Avantco SS-UC-60F-HC 60" Stainless Steel ADA Height Undercounter Freezer
Item number  178ssuc60fa
Product Overview
  • 2 1/2" casters make moving simple for easy cleaning and make the unit an ADA-compliant height
  • Foamed-in-place polyurethane maintains temperatures from -8 to -1 degrees Fahrenheit
  • Easy-to-read digital temperature controller and auto-defrost function
  • 115V; 2/3 hp
  • Note: only the undercounter freezer holds the ETL certification
UPC Code:400013899798
Works With
View All Items
Make frozen food storage as convenient as possible with the Avantco SS-UC-60F-HC 60" undercounter freezer
  • ETL, US
    ETL, US
  • ADA Compliant
    ADA Compliant
    This item meets criteria established by the Americans with Disabilities Act (ADA).
  • ETL Sanitation
    ETL Sanitation
Stainless Steel Construction
Spacious Interior
Digital Temperature Controls
Casters
Reliable Refrigeration
This freezer ensures optimal performance by operating with a 2/3 hp refrigeration system that circulates R290 hydrocarbon refrigerant to maintain temperatures from -8 to -1 degree Fahrenheit. R290 refrigerant has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. The foamed-in-place polyurethane insulation helps to trap in the cold air and to prevent the ambient air from entering. This ensures that all food held in the unit remains at food safe temperatures and ready for preparation or direct service to customers! This undercounter freezer requires a 115V electrical connection for operation
Can this unit be built into cabinetry?
It should not be built into cabinetry. This unit requires 3” of clearance on all sides for proper ventilation.
No, they must be installed after delivery.
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.