APW Wyott 3T-E4-350E120 10" Wide Conveyor Toaster with 1 1/2" Opening and Electronic Controls 120V
Item number  135eco350e120MFR number  3T-E4-350E120
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Up to 350 toast slices per hour
  • 10" wide conveyor belt
  • 120V
UPC Code:400010545964
Other Products from this Line
APW Wyott 3T-E4-350E120 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
54 lb.
Width
14 13/16 Inches
Depth
23 1/2 Inches
Height
Conveyor Width
10 Inches
Feeder Opening Height
1 1/2 Inches
Amps
14.4 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
120 Volts
Wattage
1,725 Watts
Color
Silver
Control Type
Electronic
Heating Source
Radiant
Installation Type
Countertop
Power Type
Electric
Slices (per Hour)
350 Slices
Style
Horizontal
Temperature Settings
Adjustable
Type
Conveyor Toasters
Usage
Standard Volume
APW Wyott 3T-E4-350E120 Details
Save money, energy, and time with the versatile APW Wyott 3T-E4-350E120 10" wide conveyor toaster! It features state of the art "Toast Now" technology that allows you to begin toasting immediately so that you don't have to keep the unit running for sporadic business or keep hungry customers waiting. This conveyor toaster has electronic controls that save you time with toast, muffin, and bagel modes, as well as a programmable mode that allows you to save your own toast settings for specialty products!
The APW Wyott 3T-E4-350E120 toaster features individually controlled top and bottom heating elements and an adjustable conveyor speed so that it can toast up to 350 slices of bread per hour. It has a 1 1/2" opening that allows you to toast thick English muffins while conserving more energy than comparable 3" openings.
This conveyor toaster has an insulated and air-cooled stainless steel construction that helps maintain the toaster's interior temperature and protects employees or guests from potential burns. The APW Wyott 3T-E4-350E120 10" wide conveyor toaster with electronic controls requires a 120V electrical connection.