APW Wyott 3T-E4-500L208 10" Wide Conveyor Toaster with 1 1/2" Opening and Analog Controls - 208V
Item number  135eco500lbMFR number  3T-E4-500L208
  • Up to 500 toast slices per hour
  • 10" wide conveyor belt
  • 208V
  • Toasts 500 slices of bread per hour
UPC Code:400010545995
Other Products from this Line
APW Wyott 3T-E4-500L208 Specs
Amps
13.6 Amps
Hertz
60 Hz
Voltage
208 Volts
Wattage
2,800 Watts
Belt Material
Metal Sheath
Control Type
Infinite
Medium Volume
APW Wyott 3T-E4-500L208 Details
The APW Wyott 3T-E4-500L208 10" wide conveyor toaster saves you money and energy while boasting optimum power and versatility! A unique "E-Saver" mode conserves energy during non-peak hours while keeping the unit ready to begin toasting to accommodate a high-volume surge.
The APW Wyott 3T-E4-500L208 conveyor toaster has a 1 1/2" opening that allows you to toast thick English muffins while conserving more energy than comparable 3" openings. Its fully insulated and air-cooled stainless steel construction helps maintain the toaster's interior temperature and protects employees or guests from potential burns. This unit requires a 208V electrical connection.