APW Wyott 3T-E4-500E240 10" Wide Conveyor Toaster with 1 1/2" Opening and Electronic Controls - 240V
Item number  135eco500edMFR number  3T-E4-500E240
  • Up to 500 toast slices per hour
  • 10" wide conveyor belt
  • 240V
  • Toasts 500 slices of bread per hour
UPC Code:400010549498
Other Products from this Line
APW Wyott 3T-E4-500E240 Specs
Amps
11.7 Amps
Hertz
60 Hz
Voltage
240 Volts
Control Type
Electronic
Medium Volume
APW Wyott 3T-E4-500E240 Details
Save money, energy, and time with the versatile APW Wyott 3T-E4-500E240 10" wide conveyor toaster! It features state of the art "Toast Now" technology that allows you to begin toasting immediately so that you don't have to keep the unit running for sporadic business or keep hungry customers waiting. This conveyor toaster has electronic controls that save you time with toast, muffin, and bagel modes, as well as a programmable mode that allows you to save your own toast settings for specialty products!
The APW Wyott 3T-E4-500E240 toaster features individually controlled top and bottom heating elements and an adjustable conveyor speed so that it can toast up to 500 slices of bread per hour. It has a 1 1/2" opening that allows you to toast thick English muffins while conserving more energy than comparable 3" openings.
This conveyor toaster has an insulated and air-cooled stainless steel construction that helps maintain the toaster's interior temperature and protects employees or guests from potential burns. This unit requires a 240V electrical connection.