Vulcan 72SS-8B24GTP Endurance 8 Burner 72" Liquid Propane Thermostatic Range with 24" Griddle and 2 Standard Ovens - 350,000 BTU
Item number  90172ss8gtlMFR number  72SS-8B24GTP
Usually Ships in 5-6 Business Days from manufacturer
  • 7/8" thick, 24" griddle with thermostatic controls for further cooking versatility
  • 6" stainless steel adjustable legs
  • 350,000 BTU
  • Requires a liquid propane connection
UPC Code:400012102738
Works With
Vulcan 72SS-8B24GTP Specs
Control Type
Thermostatic
Power Type
Liquid Propane
Total BTU
Vulcan 72SS-8B24GTP Details
Build the kitchen best suited for your needs with this Vulcan 72SS-8B24GTP Endurance 8 burner liquid propane range with thermostatic griddle and 2 standard ovens! This heavy-duty, versatile piece of cooking equipment is perfect for when you need one item in your kitchen to do multiple tasks. Since this unit features 8 open top burners with two standard ovens as the base, you can fry and simmer on top while eliminating wasted space by using the ovens below for your baking and warming needs. Plus, a 7/8" thick, 24" wide griddle with a 4" grease trough offers additional cooking space for pancakes, bacon, burgers, or cheesesteaks to provide you with outstanding versatility. And for the chef who is looking for precise temperature control, the thermostatic controls allow you to set the temperature of the griddle top to suit the cooking requirements of different foods.
Each of the 8 burners deliver 30,000 BTU of heating power, and thanks to the lift-off heads, cleaning and maintenance is a simple process. Plus, the 12" x 14 1/2" rear lift-off cast iron grates and front 12" x 12 1/2" lift-off grates allow easy access to the burners while supporting your largest stock pots and frying pans. For quick ignition, a shrouded flash tube pilot system for every two burners is standard.
A fully welded frame combines with stainless steel front, sides, backriser, and lift-off high shelf to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A liquid propane gas connection are required for operation.
Overall Dimensions:
Left to Right: 72"
Front to Back: 34"
Height: 58"
Interior Dimensions:
Left to Right: 26 3/8"
Front to Back: 27"
Height: 14"
Attention CA Residents:
  • 1" Gas Connection
    1" Gas Connection
    This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.