Vulcan 72SS-8B24GN Endurance 8 Burner 72" Natural Gas Manual Range with 24" Griddle and 2 Standard Ovens - 350,000 BTU
Item number  90172ss824gnMFR number  72SS-8B24GN
Accessories & Options
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 5-10 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Rugged stainless steel construction
  • 8 open top burners with lift off heads for easy cleaning
  • Heavy-duty cast-iron grates for optimal temperature retention
  • Two standard ovens include 2 racks and 4 rack positions each
  • 7/8" thick, 24" griddle with manual controls for further cooking versatility
  • 6" stainless steel adjustable legs
  • 350,000 BTU
  • Requires a natural gas connection
UPC Code:400012102103
Works With
Vulcan 72SS-8B24GN Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
1050 lb.
Width
72 Inches
Depth
34 Inches
Height
58 Inches
Griddle Width
24 Inches
Nominal Width
72 Inches
Oven Interior Width
26 3/8 Inches
Oven Interior Depth
27 Inches
Oven Interior Height
14 Inches
Burner BTU
30,000 BTU
Control Type
Manual
Features
Made in America NSF Certified
Gas Connection Size
1 Inch
Griddle BTU
Installation Type
Freestanding
Maximum Temperature
500 Degrees F
Number of Burners
8 Burners
Number of Ovens
2 Ovens
Number of Racks
4 Racks
Oven BTU
Power Type
Natural Gas
Range Base Style
Standard Oven
Top Configuration
Open Burners with Right Griddle
Total BTU
Vulcan 72SS-8B24GN Details
Build the kitchen best suited for your needs with this Vulcan 72SS-8B24GN Endurance 8 burner natural gas range with griddle and 2 standard ovens! This heavy-duty, versatile piece of cooking equipment is perfect for when you need one item in your kitchen to do multiple tasks. Since this unit features 8 open top burners with two standard ovens as the base, you can fry and simmer on top while eliminating wasted space by using the ovens below for your baking and warming needs. Plus, the 7/8" thick, 24" wide griddle with a 4" grease trough offers additional cooking space for pancakes, bacon, burgers, or cheesesteaks to provide you with outstanding versatility. And, for the chef who enjoys cooking by feel, the manual controls allow you to set the temperature of the griddle top to suit the cooking requirements of different foods.
Each of the 8 burners deliver 30,000 BTU of heating power, and thanks to the lift-off heads, cleaning and maintenance is a simple process. Plus, the 12" x 14 1/2" rear lift-off cast iron grates and front 12" x 12 1/2" lift-off grates allow easy access to the burners while supporting your largest stock pots and frying pans. For quick ignition, a shrouded flash tube pilot system for every two burners is standard.
A fully welded frame combines with stainless steel front, sides, backriser, and lift-off high shelf to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A natural gas connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Left to Right: 72"
Front to Back: 34"
Height: 58"
Interior Dimensions:
Left to Right: 26 3/8"
Front to Back: 27"
Height: 14"
Attention CA Residents:
  • 1" Gas Connection
    1" Gas Connection
    This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.