Vulcan 72SS-6B36GTN Endurance 6 Burner 72" Natural Gas Thermostatic Range with 36" Griddle and 2 Standard Ovens - 310,000 BTU
Item number 90172ss6gtnMFR number 72SS-6B36GTN
Works With
- Apply, opens link in this tab
(53,676 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
- 7/8" thick, 36" griddle with thermostatic controls for further cooking versatility
- 6" stainless steel adjustable legs
- 310,000 BTU
- Requires a natural gas connection
- Control Type
- Thermostatic
- Power Type
- Natural Gas
- Total BTU
Vulcan 72SS-6B36GTN Details
Build the kitchen best suited for your needs with this Vulcan 72SS-6B36GTN Endurance 6 burner natural gas range with thermostatic griddle and 2 standard ovens! This heavy-duty, versatile piece of cooking equipment is perfect for when you need one item in your kitchen to do multiple tasks. Since this unit features 6 open top burners with two standard ovens as the base, you can fry and simmer on top while eliminating wasted space by using the ovens below for your baking and warming needs. Plus, a 7/8" thick, 36" wide griddle with a 4" grease trough offers additional cooking space for pancakes, bacon, burgers, or cheesesteaks to provide you with outstanding versatility. And for the chef who is looking for precise temperature control, the thermostatic controls allow you to set the temperature of the griddle top to suit the cooking requirements of different foods.
Each of the 6 burners deliver 30,000 BTU of heating power, and thanks to the lift-off heads, cleaning and maintenance is a simple process. Plus, the 12" x 14 1/2" rear lift-off cast iron grates and front 12" x 12 1/2" lift-off grates allow easy access to the burners while supporting your largest stock pots and frying pans. For quick ignition, a shrouded flash tube pilot system for every two burners is standard.
A fully welded frame combines with stainless steel front, sides, backriser, and lift-off high shelf to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A natural gas connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Left to Right: 72"
Front to Back: 34"
Height: 58"
Interior Dimensions:
Left to Right: 26 3/8"
Front to Back: 27"
Height: 14"
1" Gas Connection
This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.