Vulcan 72SS-6B36GN Endurance 6 Burner 72" Natural Gas Manual Range with 36" Griddle and 2 Standard Ovens - 310,000 BTU
Item number 90172ss636gnMFR number 72SS-6B36GN
Works With
- Apply, opens link in this tab
(51,294 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Installation Services
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- Rugged stainless steel construction
- 6 open top burners with lift off heads for easy cleaning
- Heavy-duty cast-iron grates for optimal temperature retention
- Two standard ovens with four rack positions each
- 7/8" thick, 36" griddle with manual controls for further cooking versatility
- 6" stainless steel adjustable legs
- 310,000 BTU
- Requires a natural gas connection
- Shipping Weight
- 1090 lb.
- Width
- 72 Inches
- Depth
- 34 Inches
- Height
- 58 Inches
- Griddle Width
- 36 Inches
- Nominal Width
- 72 Inches
- Oven Interior Width
- 26 3/8 Inches
- Oven Interior Depth
- 27 Inches
- Oven Interior Height
- 14 Inches
- Burner BTU
- 30,000 BTU
- Control Type
- Manual
- Features
- Made in America NSF Certified
- Gas Connection Size
- 1 Inch
- Griddle BTU
- Installation Type
- Freestanding
- Maximum Temperature
- 500 Degrees F
- Number of Burners
- 6 Burners
- Number of Ovens
- 2 Ovens
- Number of Racks
- 4 Racks
- Oven BTU
- Power Type
- Natural Gas
- Range Base Style
- Standard Oven
- Top Configuration
- Open Burners with Right Griddle
- Total BTU
Vulcan 72SS-6B36GN Details
Build the kitchen best suited for your needs with this Vulcan 72SS-6B36GN Endurance 6 burner natural gas range with griddle and 2 standard ovens! This heavy-duty, versatile piece of cooking equipment is perfect for when you need one item in your kitchen to do multiple tasks. Since this unit features 6 open top burners with two standard ovens as the base, you can fry and simmer on top while eliminating wasted space by using the ovens below for your baking and warming needs. Plus, the 7/8" thick, 36" wide griddle with a 4" grease trough offers additional cooking space for pancakes, bacon, burgers, or cheesesteaks to provide you with outstanding versatility. And, for the chef who enjoys cooking by feel, the manual controls allow you to set the temperature of the griddle top to suit the cooking requirements of different foods.
Each of the 6 burners deliver 30,000 BTU of heating power, and thanks to the lift-off heads, cleaning and maintenance is a simple process. Plus, the 12" x 14 1/2" rear lift-off cast iron grates and front 12" x 12 1/2" lift-off grates allow easy access to the burners while supporting your largest stock pots and frying pans. For quick ignition, a shrouded flash tube pilot system for every two burners is standard.
A fully welded frame combines with stainless steel front, sides, backriser, and lift-off high shelf to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A natural gas connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Left to Right: 72"
Front to Back: 34"
Height: 58"
Interior Dimensions:
Left to Right: 26 3/8"
Front to Back: 27"
Height: 14"
1" Gas Connection
This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.