Vulcan 72SC-8B-24G-P Endurance 8 Burner 72" Liquid Propane Manual Range with 24" Griddle and One Standard / One Convection Oven - 350,000 BTU
Item number 90172sc824glMFR number 72SC-8B24GP
Works With
- Apply, opens link in this tab
(62,304 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
- 7/8" thick, 24" griddle with manual controls for further cooking versatility
- 6" stainless steel adjustable legs
- 350,000 BTU, 115V
- Requires a liquid propane connection
- Control Type
- Manual
- Power Type
- Liquid Propane
- Total BTU
Vulcan 72SC-8B24GP Details
Build the kitchen best suited for your needs with this Vulcan 72SC-8B-24G-P Endurance 8 burner liquid propane range with griddle, one standard, and one convection oven! This heavy-duty, versatile piece of cooking equipment is perfect for when you need one item in your kitchen to do multiple tasks. Since this unit features 8 open top burners with one bakery depth standard and one convection oven as the base, you can fry and simmer on top while eliminating wasted space by using the ovens below for your baking and warming needs. Plus, the 7/8" thick, 24" wide griddle with a 4" grease trough offers additional cooking space for pancakes, bacon, burgers, or cheesesteaks to provide you with outstanding versatility. And, for the chef who enjoys cooking by feel, the manual controls allow you to set the temperature of the griddle top to suit the cooking requirements of different foods.
Each of the 8 burners deliver 30,000 BTU of heating power, and thanks to the lift-off heads, cleaning and maintenance is a simple process. Plus, the 12" x 14 1/2" rear lift-off cast iron grates and front 12" x 12 1/2" lift-off grates allow easy access to the burners while supporting your largest stock pots and frying pans. For quick ignition, a shrouded flash tube pilot system for every two burners is standard.
A fully welded frame combines with stainless steel front, sides, backriser, and lift-off high shelf to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A liquid propane gas connection and a 115V electrical connection are required for operation.
Overall Dimensions:
Left to Right: 72"
Front to Back: 41"
Height: 58"
Convection Oven Dimensions:
Left to Right: 26 3/8"
Front to Back: 24"
Left to Right: 26 3/8"
Front to Back: 27"
Height: 14"
5-15P
This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
1" Gas Connection
This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.