Vulcan 72SC-6B-36G-N Endurance 6 Burner 72" Natural Gas Manual Range with 36" Griddle and One Standard / One Convection Oven - 310,000 BTU
Item number 90172sc636gnMFR number 72SC-6B36GN
Works With
- Apply, opens link in this tab
(64,131 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Installation Services
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- Rugged stainless steel construction
- 6 open top burners with lift off heads for easy cleaning
- Heavy-duty cast-iron grates for optimal temperature retention
- One standard oven and one convection oven
- 7/8" thick, 36" griddle with manual controls for further cooking versatility
- 6" stainless steel adjustable legs
- 310,000 BTU, 115V
- Requires a natural gas connection
- Shipping Weight
- 1150 lb.
- Width
- 72 Inches
- Depth
- 41 Inches
- Height
- 58 Inches
- Griddle Width
- 36 Inches
- Nominal Width
- 72 Inches
- Oven Interior Width
- 26 3/8 Inches
- Oven Interior Depth
- 24 - 27 Inches
- Voltage
- 115 Volts
- Burner BTU
- 30,000 BTU
- Control Type
- Manual
- Features
- Made in America NSF Certified
- Gas Connection Size
- 1 Inch
- Griddle BTU
- 60,000 BTU
- Installation Type
- Freestanding
- Maximum Temperature
- 500 Degrees F
- Number of Burners
- 6 Burners
- Number of Ovens
- 2 Ovens
- Number of Racks
- 5 Racks
- Oven BTU
- Plug Type
- NEMA 5-15P
- Power Type
- Natural Gas
- Range Base Style
- Convection Oven / Standard Oven
- Top Configuration
- Open Burners with Right Griddle
- Total BTU
Vulcan 72SC-6B36GN Details
Build the kitchen best suited for your needs with this Vulcan 72SC-6B-36G-N Endurance 6 burner natural gas range with griddle, one standard, and one convection oven! This heavy-duty, versatile piece of cooking equipment is perfect for when you need one item in your kitchen to do multiple tasks. Since this unit features 6 open top burners with one bakery depth standard and one convection oven as the base, you can fry and simmer on top while eliminating wasted space by using the ovens below for your baking and warming needs. Plus, the 7/8" thick, 36" wide griddle with a 4" grease trough offers additional cooking space for pancakes, bacon, burgers, or cheesesteaks to provide you with outstanding versatility. And, for the chef who enjoys cooking by feel, the manual controls allow you to set the temperature of the griddle top to suit the cooking requirements of different foods.
Each of the 6 burners deliver 30,000 BTU of heating power, and thanks to the lift-off heads, cleaning and maintenance is a simple process. Plus, the 12" x 14 1/2" rear lift-off cast iron grates and front 12" x 12 1/2" lift-off grates allow easy access to the burners while supporting your largest stock pots and frying pans. For quick ignition, a shrouded flash tube pilot system for every two burners is standard.
A fully welded frame combines with stainless steel front, sides, backriser, and lift-off high shelf to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A natural gas connection and a 115V electrical connection are required for operation.
Overall Dimensions:
Left to Right: 72"
Front to Back: 41"
Height: 58"
Convection Oven Dimensions:
Left to Right: 26 3/8"
Front to Back: 24"
Height: 13 7/8"
Standard Oven Dimensions:
Left to Right: 26 3/8"
Front to Back: 27"
Height: 14"
5-15P
This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
1" Gas Connection
This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.