Item number  90172sc12blMFR number  72SC-12BP
  • One standard oven and one convection oven
  • Extra-deep pull out crumb trays with welded corners
  • 6" stainless steel adjustable legs
  • 430,000 BTU, 115V
  • Requires a liquid propane connection
UPC Code:400012102073
Works With
Vulcan 72SC-12BP Specs
Shipping Weight
1060 lb.
Depth
41 Inches
Oven Interior Depth
24 - 27 Inches
Voltage
115 Volts
Number of Racks
5 Racks
Oven BTU
35,000 BTU
Plug Type
NEMA 5-15P
Power Type
Liquid Propane
Range Base Style
Convection Oven / Standard Oven
Total BTU
Vulcan 72SC-12BP Details
Each of the 12 burners deliver 30,000 BTU of heating power, and thanks to the lift-off heads, cleaning and maintenance is a simple process. Plus, the 12" x 14 1/2" rear lift-off cast iron grates and front 12" x 12 1/2" lift-off grates allow easy access to the burners while supporting your largest stock pots and frying pans. For quick ignition, a shrouded flash tube pilot system for every two burners is standard.
A fully welded frame combines with stainless steel front, sides, backriser, and lift-off high shelf to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A liquid propane gas connection and a 115V electrical connection are required for operation.
Overall Dimensions:
Left to Right: 72"
Front to Back: 41"
Height: 58"
Convection Oven Dimensions:
Left to Right: 26 3/8"
Front to Back: 24"
Height: 13 7/8"
Standard Oven Dimensions:
Left to Right: 26 3/8"
Front to Back: 27"
Height: 14"
Attention CA Residents:
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • 1" Gas Connection
    1" Gas Connection
    This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.