Turbo Air MST-48-18-N M3 Series 48" 2 Door Mega Top Stainless Steel Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number  902mst4818nMFR number  MST-48-18-N
Usually Ships in 5-6 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Top holds up to (18) 1/6 size food pans and features insulated pan cover
  • Stainless steel exterior with 9 1/2" deep, full-length cutting board
  • Interior LED lighting, stainless steel floor, and 2 adjustable, heavy-duty shelves
  • Innovative self-cleaning condenser and forced air system
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/5 hp
UPC Code:400013585370
Works With
Turbo Air Refrigeration MST-48-18-N Specs
Shipping Weight
264 lb.
Width
48 1/4 Inches
Nominal Width
48 Inches
Amps
4.4 Amps
Hertz
60 Hz
1/6 Size Pan Capacity
18 Pans
Capacity
15 cu. ft.
Hinge Location
Left Right
Horsepower
1/5 hp
Number of Doors
2 Doors
Number of Shelves
2 Shelves
Mega Top
Turbo Air Refrigeration MST-48-18-N Details
Offering extra pan space and storage capacity, this Turbo Air MST-48-18-N 48" M3 series mega top refrigerated sandwich prep table helps you deliver the freshest salads and sandwiches! Perfect for sandwich shops and cafes that offer a wide selection of ingredients and toppings, this mega top adds efficiency and convenience to your establishment. Equipped with a 9 1/2" wide polyethylene cutting board and 2 adjustable, polyethylene-coated wire shelves, this prep table provides ample work space and storage. This unit also comes with (18) 1/6 size, 4" deep condiment food pans for the top section to keep your ingredients organized and easily accessible. Sandwich prep tables make it easy to keep your refrigerated ingredients close by as your staff works to assemble made-to-order subs and sandwiches.
This unit also features Turbo Air's revolutionary self-cleaning condenser system, which automatically cleans the condenser by moving a rotating brush up and down across its surface 2 to 3 times per day. Not only does this process eliminate the need for your employees to manually clean the condenser every few weeks, but it prevents dust from building up on the coils. In turn, this reduces the stress on the compressor and the risk of it breaking down, resulting in fewer maintenance calls and higher overall energy efficiency. Unlike most refrigeration manufacturers, Turbo Air ships this unit with a package of casters, giving you the option to make your unit mobile if it's beneficial to your kitchen floor plan. This unit requires a 115V electrical connection.
Overall Dimensions:
Width: 48 1/4"
Depth: 35"
Height: 44"