Turbo Air MST-28-12-N M3 Series 28" 1 Door Mega Top Stainless Steel Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number  902mst2812nMFR number  MST-28-12-N
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Top holds up to (12) 1/6 size food pans and features insulated pan cover
  • Stainless steel exterior with 9 1/2" deep, full-length cutting board
  • Interior LED lighting, stainless steel floor, and adjustable, heavy-duty shelf
  • Innovative self-cleaning condenser and forced air system
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/6 hp
UPC Code:400013585318
Other Products from this Line
Turbo Air Refrigeration MST-28-12-N Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
220 lb.
Width
27 1/2 Inches
Depth
35 Inches
Height
44 Inches
Nominal Width
27 Inches
Amps
3 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
1/6 Size Pan Capacity
12 Pans
Access Type
Doors
Capacity
8 cu. ft.
Casters
With Casters
Compressor Location
Side Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Construction
Stainless Steel
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
Self Cleaning Condenser
Hinge Location
Right
Horsepower
1/6 hp
Installation Type
Freestanding
Number of Doors
1 Door
Number of Shelves
1 Shelf
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Refrigeration Type
Air Cooled
Style
Counter Height
Temperature Range
33 - 39 Degrees F
Top Type
Mega Top
Turbo Air Refrigeration MST-28-12-N Details
Offering extra pan space and storage capacity, this Turbo Air MST-28-12-N 28" M3 series mega top refrigerated sandwich prep table helps you deliver the freshest salads and sandwiches! Perfect for sandwich shops and cafes that offer a wide selection of ingredients and toppings, this mega top adds efficiency and convenience to your establishment. Equipped with a 9 1/2" wide polyethylene cutting board and 1 adjustable, polyethylene-coated wire shelf, this prep table provides ample work space and storage. This unit also comes with (12) 1/6 size, 4" deep condiment food pans for the top section to keep your ingredients organized and easily accessible. Sandwich prep tables make it easy to keep your refrigerated ingredients close by as your staff works to assemble made-to-order subs and sandwiches.
This unit also features Turbo Air's revolutionary self-cleaning condenser system, which automatically cleans the condenser by moving a rotating brush up and down across its surface 2 to 3 times per day. Not only does this process eliminate the need for your employees to manually clean the condenser every few weeks, but it prevents dust from building up on the coils. In turn, this reduces the stress on the compressor and the risk of it breaking down, resulting in fewer maintenance calls and higher overall energy efficiency. Unlike most refrigeration manufacturers, Turbo Air ships this unit with a package of casters, giving you the option to make your unit mobile if it's beneficial to your kitchen floor plan. This unit requires a 115V electrical connection.
Overall Dimensions:
Width: 27 1/2"
Depth: 35"
Height: 44"