T&S B-0225-X-U12 Ultrarinse Deck Mount Mixing Faucet with 4" Adjustable Centers, 12" Swing Nozzle, and 10" 1.5 GPM Sprayer Arm
Item number  510b225u12ezkMFR number  B-0225-X-U12
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • Includes 12" swing nozzle
  • Features effective 1.5 GPM spray arm
  • Polished chrome-plated brass body
  • Ultrarinse line cleans particulates often missed by regular faucets
  • Great for commercial kitchens
UPC Code:400017674315
T&S Brass and Bronze Works B-0225-X-U12 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
7.3 lb.
Spout Length
12 Inches
Faucet Width
8 5/8 Inches
Faucet Height
15 5/16 Inches
Add-on Flow Rate
1.5 GPM
Cartridge Type
Compression
Faucet Centers
4 Inches
Features
ADA Compliant NSF Certified
Finish
Chrome
Handle Type
Lever
Material
Brass
Mounting Style
Deck Mounted
Mounting Type
Adjustable
Rough In
4 Inches
Spout Type
Swing
Sprayer
With Sprayer
Type
Faucets
Water Inlet Size
1/2 Inches
T&S Brass and Bronze Works B-0225-X-U12 Details
Elevate your cleaning process with this T&S Ultrarinse deck mount mixing faucet with 12" swing nozzle and 10" 1.5 GPM sprayer arm. This deck mount mixing faucet features an attractively polished, chrome-plated brass body. To make installation easy, it also boasts 1/2" NPT female inlets on 4" adjustable centers that fit into compatible water connections within your facility. The 12" swing nozzle is built with a stream regulator outlet, and the 1.5 GPM 10" multiple tip spray arm simplifies and streamlines cleaning with a 180 diverter cartridge that switches between the nozzle and sprayer arm and allows for the power and precision that you need.
Overall Dimensions:
Spout Length: 12"