Sun Joe 24V-X2-17LM 17" iON+ Cordless Brushless Lawn Mower Kit with (2) 4.0 Ah Batteries, Dual Port Charger, and Collection Bag - 24V
Item number  20024vx217lmMFR number  24V-X2-17LM
Special Order Shipping
An estimated delivery date will be provided after placing the order
Product Overview
  • 670W brushless motor lasts longer while running cooler
  • Easy-glide wheels for optimized handling
  • Cuts at 6 different height levels
  • Collapsible handle for easy storage
  • Batteries and dual port charger included
Shipping Restrictions
  • This item cannot ship to AK or HI
  • Not eligible for expedited shipping
UPC Code:400016263084
Other Products from this Line
Sun Joe 24V-X2-17LM Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
43.5 lb.
Length
33 Inches
Width
19 1/2 Inches
Height
15 Inches
Cutting Area Width
17 Inches
Cutting Height
1 - 3 Inch
Height Adjustment
6-Position
Voltage
24 Volts
Wattage
670 Watts
Bag Capacity
11 Gallons
Battery Capacity
4 Ah
Battery Type
Lithium-Ion Rechargeable
Color
Black Green
Features
Cordless
Mower Type
Manual Push
Power Type
Battery
Type
Lawn Mowers
Sun Joe 24V-X2-17LM Details
No longer spend time straining over pull cords hoping your mower will start with this Sun Joe 24V-X2-17LM 17" iON+ cordless brushless lawn mower kit. A zero-carbon emission option for lawn maintenance, this mower eliminates gas and oil with no sacrifice to performance quality. Powered by two 4.0 Ah lithium-ion batteries, the 670W motor still provides optimal efficiency to ensure that it runs cooler and lasts longer than traditional brush motors. A dual port charger is included for fast charging, allowing both batteries to dock and power back up under two hours!
Despite requiring manual push operation, the easy-glide wheels enable a more controlled handling for turns or straight paths. The steel blade underneath cuts a consistent 17" wide path in a single pass, while the push lever allows you to adjust between 6 different height levels from 1" to 3". For the clippings, there is an 11 gallon bag included to collect the grass to prevent thatch build-up. The bag also has a built-in indicator window to inform you when it's full. When it's time to pack away the device, the handle collapses for easier storage. This lightweight, cordless lawn mower is an ergonomic and eco-friendly option to maintain your lawn.
Kit Includes:
- Dual port charger
- 11 gallon collection bag
- Sun Joe 24V-X2-17LM cordless brushless lawn mower
- (2) 24V iON+ 4.0 Ah lithium-ion batteries
Overall Dimensions:
Length: 33"
Width: 19 1/2"
Height: 15"